5 tipů, jak vybrat nejlepší bankovní účet | e15.cz

5 tipů, jak vybrat nejlepší bankovní účet

ZDROJ: Shutterstock
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nabídka běžných účtů praská ve švech. Banky stále častěji nabízí i rychlé sjednání bez nutnosti chodit na pobočku. Mají rozsáhlou síť bankomatů a vylepšují mobilní a internetové bankovnictví. Pojďme se podívat, na co se zaměřit při zakládání bankovního účtu a jak si mezi záplavou nabídek vybrat ten nejlepší.

1. Rychlé sjednání a možnost založit osobní účet online

Založit si účet z pohodlí domova bylo ještě před pár lety nemyslitelné. Dneska k tomu stačí dva doklady totožnosti a zhruba 15 minut času. Stále více bank totiž nabízí možnost sjednat si běžný účet také online. Ideální způsob pro všechny, kteří chtějí šetřit čas a nevyžadují nutně osobní kontakt s bankéřem.

Možná ale patříte do druhého tábora. Raději zajdete do banky, prohlédnete si prostředí a přístup bankéřů ke klientům. Pak si vyberte takovou banku, která má rozsáhlou síť poboček. Určitě kvůli založení účtu nechcete cestovat přes půl republiky.

2. Chtějte běžný účet zdarma  

První co vás určitě při zakládání bankovního účtu trkne, kolik za služby zaplatíte. Na českém bankovním trhu je mezi běžnými účty poměrně veliká konkurence. Proto většina bank nabízí osobní účet zcela zdarma.

Co v rámci běžného účtu dostanete zdarma:

  • Vedení účtu
  • Vydání platební karty
  • Virtuální karta na online platby a do mobilní peněženky
  • Elektronicky zadané odchozí platby
  • Příchozí platby
  • Výběry z bankomatů své banky

Dalším vítaným bonusem jsou například okamžité platby zdarma. Co to znamená? Do všech bank, které to umožňují, lze posílat peníze během několika sekund. Bez dalších příplatků za expresní platbu. Bankovní převody jsou díky tomu pohodlnější a stejné rychlé jako online platby kartou.

Autor: Shutterstock

3.  Přehledné a jednoduché mobilní a internetové bankovnictví

Podle průzkumu České bankovní asociace z roku 2021 využívá mobilní a internetové bankovnictví pro správu svých financí 97 % Čechů. A proto chcete, aby bylo co nejvíc uživatelsky přátelské, jednoduché na ovládání a přehledné.

Pohlídejte si také, jak se do bankovnictví přihlašujete. Zabezpečení bankovního účtu by měla být vedle jeho snadného obsluhování vaše další priorita.

Přihlášení do mobilního bankovnictví banky ještě více zabezpečují například otiskem prstu. Nebo speciální ověřovací aplikací, která zkontroluje, že všechny platby zadáváte skutečně vy.

Kromě internetového bankovnictví oceníte také snadno dostupnou infolinku, kam můžete volat ideálně 24 hodin denně, každý den včetně víkendů. Hodí se to nejen v případě ztráty karty, nebo když potřebujete upravit limity pro platby nebo výběry.

4.  Ověřte si dostupnost bankomatů, i vkladových

I ve světě, kde většina plateb probíhá online, občas potřebujete vybrat hotovost. Proto se hodí založit si běžný účet u takové banky, která má opravdu rozsáhlou síť bankomatů. Nejlépe rovnoměrně posetých po celé republice. Ať už se ocitnete kdekoli, je fajn narazit na „domovský bankomat“, u kterého nemusíte řešit kolik za výběr zaplatíte.

Dalším příjemným bonusem jsou také vkladové bankomaty. S hotovostí nutně nemusíte chodit na pobočku, ale stačí si najít nejbližší „vkladomat“. Limity pro takové transakce se mohou lišit. Například u České spořitelny můžete na účet přes vkladový bankomat vložit až 350 000 Kč při jednom vkladu.

5. Druhá karta zdarma nebo účet v cizí měně

Další karta k účtu nebo možnost mít cizoměnový účet patří spíš k nadstandardním službám, ale rozhodně najdete situace, kdy se takové výhody mohou hodit.

Pokud posíláte peníze často do zahraničí, nebo řešíte příchozí platby v cizí měně, pak se devizový účet rozhodně hodí. Před založením účtu se určitě přesvědčte, které další služby nabízí a za jaké případné poplatky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah