Air Bank loni klesl čistý zisk téměř o polovinu, doplácí na expanzi bankomatů | e15.cz

Air Bank loni klesl čistý zisk téměř o polovinu, doplácí na expanzi bankomatů

Air Bank
Air Bank
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V roce 2016 vykázala Air Bank čistý zisk 244 milionů korun, což je proti předchozímu roku pokles o 47 procent. Vedle dlouhodobě nízkých úrokových sazeb na trhu se do něj promítly vysoké investice do expanze bankomatů. Celkově bankám v ČR stoupl loni čistý zisk meziročně o 8,4 miliardy na 74,73 miliardy korun.

Air Bank loni počet bankomatů více než zdvojnásobila a díky nim získala více než 90 tisíc nových klientů. Jejich počet se meziročně zvýšil o 22 procent na 515 tisíc.

"Ziskové hospodaření nám umožňuje dál hodně investovat do nových služeb. Větší síť bankomatů patřila dlouhodobě mezi vůbec nejčastější přání našich klientů, proto jsme se ji rozhodli výrazně rozšířit. Velké investice do rozšiřování sítě bankomatů plánujeme i letos," uvedl generální ředitel Air Bank Michal Strcula.

Investice Air Bank do rozšiřování bankomatové sítě se projevily v meziročním nárůstu správních a režijních nákladů o devět procent na 1,2 miliardy korun. Čisté výnosy očištěné o úvěrové ztráty proti tomu vlivem nízkých sazeb na trhu a tím i úbytku vhodných příležitostí pro umisťování vkladů poklesly o sedm procent na 1,5 miliardy korun.

Objem vkladů na běžných a spořicích účtech klientů vzrostl o 14 procent na 78,9 miliardy korun. Objem úvěrů v portfoliu Air Bank se zvýšil o 21 procent na 32,6 miliardy korun. Celková bilanční suma Air Bank vzrostla ke konci roku 2016 meziročně o 14 procent na 86,8 miliardy korun. Vlastní kapitál se zvýšil o tři procenta na 5,4 miliardy korun.

Air Bank získala bankovní licenci České národní banky na konci května 2011. PPF Group N.V., do které banka patří, je jednou z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním akcionářem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah