Apple Pay přilákal desítky tisíc klientů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Apple Pay přilákal během prvního dne v Česku desítky tisíc klientů, hlásí banky

Ondřej Souček

Ondřej Souček

V tuzemsku působící banky mohou od úterý nabízet službu Apple Pay pro placení prostřednictvím zařízení amerického výrobce Apple. Zájem klientů o ni je podle údajů finančních domů značný.

V první vlně Apple Pay začaly nabízet Česká spořitelna, Air Bank, Komerční banka, J&T Banka, mBank, Moneta Money Bank, stravenková společnosti Edenred a fintechové Twisto. Do konce tohoto roku by měly službu zavést také ČSOB, Fio banka a Equa bank.

Podle bank vyvolal Apple Pay obrovský zájem. Například u Air bank si službu k šestnácté hodině odpoledne zapnulo 20 tisíc lidí, kteří stihli provést téměř osm tisíc plateb v celkovém objemu více než 1,9 milionu korun. Česká spořitelna oznámila, že si u ní aktivovalo službu třináct tisíc klientů. U Twista si Apple Pay aktivovala desetina majitelů iPhonu.

Česko je evropským premiantem v bezkontaktním placení – loni Češi v obchodě zaplatili 93 procent transakcí kartami bezkontaktně. Více než tři čtvrtiny platebních terminálů tuto technologii podporují a 90 procent vydaných platebních karet je už bezkontaktních. „Evropský průměr je pouze 48 procent,“ říká Luděk Slouka, ředitel rozvoje produktů a inovací společnosti Mastercard.

Budeme bojovat za Apple Store, ale zakážeme wifi. Reakce na výroky ministryně Novákové baví internet

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma investičních fondů ze skupiny DRFG, Apple Pay časem povede ke zbavování se platebních karet a zároveň ještě více urychlí ústup hotovostních plateb. Mobilní telefony by tak mohly nahradit i fyzické peněženky.

V Česku už lze platit prostřednictvím služby Google Pay zařízeními s operačním systémem Android. Vlastní aplikace pro platby telefonem mají i některé banky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!