Arca Capital Bohemia požádala o prodloužení mimořádného moratoria | E15.cz

Arca Capital Bohemia požádala o prodloužení mimořádného moratoria

Arca Capital Bohemia požádala o prodloužení mimořádného moratoria
Hlavní akcionář skupiny Arca Capital Rastislav Velič se dostal do křížku se zakladatelem této skupiny Pavlem Krúpou
• 
ZDROJ: Michael Tomeš

Vladan Gallistl

Vstoupit do diskuze
0

Po řadě velkých společností jako Smartwings a ČSA, Firo-tour nebo Blažek požádala o prodloužení mimořádného moratoria rovněž Arca Capital Bohemia. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Firma spadá do investiční skupiny Arca.

Důvodem pro prodloužení jsou nepříznivé dopady koronavirové pandemie na společnost. Firma zároveň zdůraznila i vliv současné druhé vlny koronavirové nákazy. „Navíc aktuální situace (druhá vlna šíření koronaviru) nadále snižuje rentabilitu zejména společností (například investiční fondy), ve kterých má dlužník majetkové podíly a o kterých se v rámci moratoria zmínil mimo jiné i předběžný insolvenční správce. Tato forma majetku je flagrantním způsobem ovlivňována tržními výkyvy zapříčiněnými šířením koronaviru SARS CoV-2,“ uvádí jeden z dopadů návrh Arca Capital Bohemia.

Během první pandemické vlny mohly firmy zasažené vládními opatřeními požádat do 31. srpna  o mimořádnou dlužnickou ochranu. V listopadu byla přijata novela, která těmto podnikům umožnila prodloužit moratorium o další tři měsíce, a to i bez souhlasu věřitelů.  Této možnosti hodlá využít rovněž Arca Capital Bohemia.

„Dlužník tedy shrnuje, že nelze označit jeho ekonomickou situaci za zcela stabilizovanou, a proto považuje za současného stavu za potřebné požádat o prodloužení mimořádného moratoria, a to ačkoliv trend některých ekonomických ukazatelů lze již označit za pozitivní,“ upozorňuje společnost v podaném návrhu.

V případě Arca Capital Bohemia má moratorium napínavý průběh. Důvodem je konflikt mezi hlavním akcionářem skupiny Rastislavem Veličem a bývalým spolumajitelem Pavolem Krúpou. Obě strany na sebe vytahují stamilionové pohledávky a vzájemně se obviňují z poškozování firmy a věřitelů. Krúpa dokonce chtěl, aby soud mimořádné moratorium zrušil, což se však nestalo.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!