Banka HSBC vedla černá konta a kryla daňové úniky, odhalili novináři | E15.cz

Banka HSBC vedla černá konta a kryla daňové úniky, odhalili novináři

Banka HSBC vedla černá konta a kryla daňové úniky, odhalili novináři
ilustrační foto
• 
ZDROJ: HowardLake, Flickr, Creative Commons

ČTK

Švýcarská větev britské banky HSBC dlouhá léta pomáhala svým bohatým klientům vyhýbat se placení daní a spravovala černá konta desítkám tisíc zákazníků z celého světa, včetně zločinců a obchodníků se zbraněmi, ale i známých podnikatelů, politiků a celebrit. Vyplývá to z výsledků investigativní práce desítek novinářů. Na seznamu majitelů účtů jsou i čeští občané.

Majitelů z ČR byla ve sledovaném období zhruba desítka, uvedlo na internetu Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ). ICIJ rovněž spočítalo, že v letech 2006 a 2007 existovalo u švýcarské HSBC 208 bankovních účtů spojených nějakým způsobem s Českou republikou a na nich bylo uloženo celkem 104,6 milionu dolarů (asi 2,5 miliardy korun).

Není ale jasné, jaká část těchto účtů měla české majitele, ani to, zda s těmito účty byly spojeny nějaké nepravosti. Celkem si tato konta otevřelo 91 osob spojených nějak s ČR; 12 procent z nich mělo českou národnost nebo český pas. Nejmovitější z těchto 91 klientů měl na účtech 13,9 milionu dolarů (340 milionů korun).

Skandál kolem banky HSBC se rozhořel už v roce 2007, kdy její bývalý zaměstnanec, IT expert Hervé Falciani, nelegálně získal údaje o klientech a účtech. Ty o rok později předal francouzským úřadům, které celou záležitost s podezřením na daňové úniky začaly vyšetřovat.

Věnovaly se ale pouze francouzským jménům na seznamu a v roce 2010 předaly dalším zemím důvěrné seznamy jejich občanů, klientů HSBC, kteří se také mohli dopustit daňových deliktů. Tento seznam pojmenovaný podle tehdejší francouzské ministryně financí Christine Lagardeové způsobil rozruch například v Řecku, Španělsku, Spojených státech, Belgii či Argentině.

Ačkoli některé podrobnosti ze seznamu klientů unikly během let na veřejnost, celkový obraz o systému obcházení daňových povinností pod taktovkou švýcarských bankéřů vyšel najevo až nyní, napsal deník Le Monde. Tomu nejmenovaný zdroj předal informace o kontech loni a jeho vedení se je rozhodlo poskytnout i kolegům.

Téměř šest miliard eur skončilo v daňových rájích

Údaje z let 2006 a 2007 zkoumali novináři ze 46 zemí světa, koordinovaní ICIJ. Zjistili, že v té době proteklo sledovanými konty 180 miliard eur (pět bilionů korun). Jen francouzští klienti si údajně díky HSBC v daňových rájích uložili 5,7 miliardy eur (158 miliard korun). Francouzské úřady došly v roce 2013 k závěru, že přes 99 procent vlastníků zmíněných kont se vyhýbalo placení daní.

Podle zpravodajské stanice BBC dokumenty obsahují údaje o účtech 106 tisíc klientů z 203 zemí, včetně 7000 Britů.

Reportéři se rozhodli odtajnit i totožnost některých klientů, mezi nimiž jsou současní a bývalí politici z řady zemí včetně Británie, Ruska, Ukrajiny, Rumunska, Indie či Mexika, ale také vysoce postavení pohlaváři spříznění s režimy svrženého egyptského prezidenta Husního Mubaraka či nynějšího syrského prezidenta Bašára Asada.

Kromě nich prý ale služeb britské banky využívali i pašeráci drog, obchodníci s diamanty, známí podnikatelé a zločinci včetně těch s napojením na teroristické organizace. Na seznamu ale figurují i sportovci, herci, zpěváci a dědicové movitých rodin. Podle Le Monde jde konkrétně třeba o francouzského herce Gada Elmaleha, amerického herce Johna Malkoviche nebo marockého krále Muhammada VI.

HSBC přiznala nesrovnalosti

Banka HSBC v neděli v oficiálním prohlášení přiznala, že v její švýcarské pobočce v minulosti docházelo k nesrovnalostem. Připustila, že právě tato pobočka měla o něco nižší standardy než mateřská instituce.

Deník The Guardian například upozornil, že klienti mohli ze švýcarské HSBC vybírat obrovské sumy v hotovosti v cizích měnách a že zaměstnanci banky klienty lákali na možnost vyhnout se placení daní. Prý slibovali mlčenlivost a jistotu, že jejich domácí berní úřady se o existenci černých kont nic nedozvědí.

HSBC se vykoupila ze svých hříchů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!