Banky v Česku vykázaly rekordní zisky | E15.cz

Banky v Česku vykázaly rekordní zisky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: David Vagaday/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2018 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 2,7 miliardy na rekordních 62,6 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci září činila 7,568 bilionu korun, což je proti konci roku růst o 567 miliard korun.

Před rokem banky vytvořily čistý zisk 59,9 miliardy korun, o rok dříve 60,6 miliardy, v roce 2015 pak 54,1 miliardy korun. Ani v předchozích letech nebyly vyšší.

„Bez ohledu na rostoucí konkurenci na českém trhu zaznamenaly lokální bankovní domy rekordní výsledky. Ani dlouhodobě klesající poplatky a tlak na úvěrové sazby (zejména v sektoru domácností) nezabránil v dosažení nejvyššího zisku za posledních deset let,“ komentoval výsledky analytik společnosti Deloitte Roman Lux.

Zisk z finanční a provozní činnosti bank vzrostl do konce září meziročně o 7,3 miliardy na 140,5 miliardy korun. Úrokové výnosy se zvýšily o 19,7 miliardy na 127,7 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí stouply o 700 milionů na 33,6 miliardy korun.

Tempo růstu bylo podle Luxe taženo primárně čistým úrokovým výnosem, který dosáhl 93,9 miliardy korun a je o 11,4 miliardy nad úrovní roku 2017. Výsledek je především ovlivněný přílivem likvidity na lokální trh v souvislosti s ukončením devizových intervencí a zvyšováním úrokových sazeb ČNB.

Úrokový výnos pozitivně ovlivnily také firemní úvěry, a to díky kombinaci rostoucích objemů a růstu úrokových sazeb. Naopak úrokový výnos úvěrového portfolia domácností zaznamenal ztrátu 1,1 miliardy korun, kdy růst objemů plně kompenzoval pokračující pokles sazeb.

Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně zaznamenal mírný nárůst o jednu miliardu korun, a to poprvé po sestupném trendu od roku 2011. Na růstu se nejvíce podílela šestice největších bank. Naopak výnos z obchodování letos klesl o 5,6 miliard korun a byl ovlivněn mimořádným výsledkem loňského roku.

Na straně nákladů se plně projevila aktuální situace na trhu práce, kdy personální náklady bankovního sektoru vzrostly o dvě miliardy Kč. Průměrné náklady na zaměstnance stouply dokonce o 7,5 procenta. "Díky ekonomické kondici hospodářství není překvapivé, že tvorba opravných položek k úvěrům dosáhla nejnižší hodnoty za poslední desetiletí," upozornil Lux.

Z pohledu struktury zisku bankovního sektoru je podle něj nejzajímavější příspěvek jednotlivých bankovních skupin, kdy šest největších bank zvýšilo zisk o 521 milionů Kč, stavební spořitelny o 32 milionů Kč, pobočky zahraničních bank o 290 milionů a ostatní banky o 1,892 miliardy Kč.

Čistý zisk České spořitelny za tři čtvrtletí letošního roku činil 11,8 miliardy korun. Meziročně se zvýšil zhruba o 140 milionů korun. Komerční bance v tomto období klesl čistý zisk meziročně o 2,4 procenta na 11 miliard korun. Čistý zisk skupiny ČSOB klesl meziročně o 15 procent na 11,5 miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 267 milionů eur (6,9 miliardy korun), což je meziroční růst o 23 procent.

Na českém finančním trhu působilo na konci června 47 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah