Banky začínají „vyvádět“ data na cizí servery | e15.cz

Banky začínají „vyvádět“ data na cizí servery

Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česká spořitelna nebo Moneta Money Bank jsou příklady velkých bank, které řeší přesun dat mimo vlastní úložiště. Jejich uchovávání jinde ale podléhá přísné regulaci České národní banky.

České bankovní domy zásadním způsobem mění postoj k využívání externích datových center. Dlouho využívaly jen vlastní kapacity. V současnosti podle informací E15.cz vyhlašují tendry za desítky až stovky milionů korun na uložení dat ve vnějších úložištích. Banky tím šetří náklady. Pronájem externího datacentra je navíc rychlejší než budování vlastního skladiště.

„Před deseti lety by banky vůbec neuvažovaly, že by data vystrčily mimo prostor banky. Dnes se to reálně děje,“ uvedl Vojtěch Vojík, obchodní ředitel stavitele datových center Dataspring ze skupiny KKCG

Podle zjištění deníku E15 mezi bankovními specialisty si však banky nadále strategickou část dat týkající se například finančních transakcí nechávají u sebe. Cloud tak využívají hlavně jako skladiště interních dokumentů.

Samotným bankám se do komentování svých strategií ohledně cloudu kvůli citlivosti informací příliš nechce. „Jedná se o interní záležitost banky, která na klienty nemá přímý dopad. Podobnou formu outsourcingu dnes používá každý významný hráč v bankovním sektoru,“ sdělil mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Zahájení tendru potvrdila Moneta Money Bank. „Vypsali jsme výběrové řízení na poskytovatele cloudových služeb. Výběrové řízení stále probíhá, proto bude možné poskytnout bližší informace až po jeho skončení,“ uvedl tiskový manažer banky Jakub Švestka.

Česká spořitelna v současnosti testuje různé varianty cloudových řešení. Podle sdělení banky s nimi pracuje už pět let. Uložení dat mimo zdi banky řeší též Raiffeisenbank. Vypsala již výběrové řízení na vypracování cloudové strategie.

Využívání cloudových služeb v bankovnictví podléhá přísné regulaci. Dohlížitelem je Česká národní banka. „V praxi to znamená, že ze strany poskytovatele cloudových služeb musí být dány dostatečné záruky na poskytované IT řešení a že činnost banky nebude cloud computingem ohrožena,“ řekl právník Filip Michalec z advokátní kanceláře Dentons.

Bance musí být mimo jiné umožněno kontrolovat kvalitu poskytovaných služeb. Velký důraz se klade na zabezpečení informací.

Specifickým odvětvím fintechu jsou i kryptoměny, vše o nich najdete zde >>>

„Banky si většinou jedno datové centrum nechávají ve vlastní lokalitě, ale jedno nebo více dalších datových center si pronajímají od zavedených kolokačních společností,“ popisuje strategii bankéřů Jaroslav Beneš, obchodní šéf další firmy provozující datacentra TTC Teleport. Existují však i banky, které podle manažera mají mimo vlastní prostory všechny technologie.

Rozhovor s obchodním ředitelem technologické společnosti Dataspring Vojtěchem Vojíkem čtěte v úterním vydání deníku E15. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah