BNP Paribas vydělala kvůli odpisu řeckých dluhopisů o 72 procent méně | E15.cz

BNP Paribas vydělala kvůli odpisu řeckých dluhopisů o 72 procent méně

francouzská BNP Paribas
francouzská BNP Paribas
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší francouzská banka BNP Paribas hospodařila ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 541 milionů eur (asi 13,6 miliardy korun), což je meziroční propad o téměř 72 procent. Za výrazným zhoršením jsou odpisy řeckých dluhopisů v objemu 2,26 miliardy eur, což je mnohem víc, než čekali analytici. Banka se chystá i propouštět, konkrétní plány ale zatím nechce říci.

Částka, kterou banka zaúčtovala jako odpis řeckého dluhu, představuje zhruba 60 procent celkové investice BNP Paribas do řeckých dluhopisů. Banka ve čtvrtletí zároveň prodávala dluhopisy členských zemí eurozóny, a to v objemu několika miliard eur.

Šéf BNP Paribas Baudouin Prot řekl, že banka je v současné době dostatečně připravena na to, aby se vypořádala se ztrátami v souvislosti s dalšími odpisy řeckého dluhu. Zvládla by i takovou situaci, kdy by Řecko vyhlásilo státní bankrot.

„Státní bankrot (Řecka) bychom zcela jistě zvládli. Bylo by to nepříjemné, ale zvládli bychom to,“ řekl Baudouin v rozhovoru ve finanční televizi Reuters Insider. „Já si myslím, že rezervy na odpis řeckého dluhu máme adekvátní. Ale uvidíme, jak to bude vypadat,“ dodal.

Banka ve třetím čtvrtletí snížila objem státních dluhopisů zemí eurozóny o 20,7 procenta a v současné době má v portfoliu dluhopisy zemí eurozóny v objemu 58,6 miliardy eur (asi 1,5 bilionu korun). Prot řekl, že s dalším prodejem státních dluhopisů banka zatím nepočítá.

Management původně předpokládal, že v souvislosti s odpisy řeckého dluhu odepíše maximálně 1,7 miliardy eur. Skutečnost je tedy horší, než se banka domnívala.

Po výrazném poklesu ceny akcií BNP Paribas banka připravuje odprodej části majetku, s kterým bude spojeno i propouštění. Týkat se bude převážně zaměstnanců ústředí a investičního bankovnictví. Prot ale nechtěl říci nic konkrétnějšího. „Na číslech pracujeme, oznámíme to v polovině listopadu,“ řekl.

BNP Paribas je vzhledem ke své velikosti a k přítomnosti na finančních trzích jednou z bank, které jsou nejvíce ohroženy dluhovou krizí v eurozóně. Krize není zdaleka zažehnána, naopak hrozí, že nečekaně oznámené referendum o další pomoci Řecku situaci ještě vyhrotí.

Analytici s poklesem zisku počítali, v anketě agentury Reuters ale v průměru předpokládali, že zisk se sníží pouze na 991,9 milionu eur. Celkové výnosy během třetího čtvrtletí meziročně klesly o 7,6 procenta na deset miliard eur (zhruba 251,5 miliardy korun), zatímco analytici počítali s mírnějším poklesem na 10,48 miliardy eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah