Britské finančnictví může kvůli brexitu přijít o tisíce pracovních míst | e15.cz

Britské finančnictví může kvůli brexitu přijít o tisíce pracovních míst

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V britském finančním sektoru by v letech po vystoupení Británie z Evropské unie mohlo zaniknout až 75 tisíc pracovních míst. Londýn v současnosti dominuje světovému obchodování s měnami a je hlavním evropským finančním centrem.

Finanční ústavy působící v Londýně se obávají, že takzvaný brexit, tedy odchod británie z EU, by mohl omezit jejich přístup k jednotnému evropskému trhu. Některé z nich už začaly přesouvat zaměstnance z Londýna a posilovat aktivity v jiných evropských zemích.

Finanční sektor v Británii celkově zaměstnává přes milion lidí. Viceguvernér centrální banky Sam Woods začátkem října řekl, že prvotním dopadem odchodu z EU by mohl být v britském finančním sektoru zánik zhruba 10 tisíc míst. Dodal ale, že dlouhodobější dopad je nejistější a bude záviset na dohodě mezi Británií a EU o podobě brexitu.

Odhady ztrát pracovních míst v britském finančním sektoru v důsledku brexitu se výrazně liší. Výzkumná skupina Bruegel například v únoru předpověděla zánik zhruba 30 tisíc pracovních míst, zatímco šéf Londýnské akciové burzy (LSE) Xavier Rolet v lednu varoval před zánikem až 232 tisíc pracovních míst.

Britská premiérka Theresa Mayová tento měsíc prohlásila, že "Londýn je a zůstane hlavním finančním centrem světa". Reagovala tak na slova generálního ředitele americké investiční banky Goldman Sachs Lloyda Blankfeina, který naznačil, že hlavním centrem evropských aktivit jeho podniku se kvůli brexitu stane místo Londýna německé město Frankfurt nad Mohanem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah