Expobank CZ koupila srbskou banku Marfin. Je to trh s velkým potenciálem, zdůvodnila akvizici | e15.cz

Česká Expobank koupila srbskou banku Marfin. Je to trh s velkým potenciálem, zdůvodnila akvizici

David Vagaday

David Vagaday

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruský finančník Igor Kim se dva roky po vstupu na český trh rozmáchl k další evropské expanzi. Jeho tuzemská Expobank CZ v těchto dnech koupila srbskou banku Marfin. Ta se v Srbsku, stejně jako Expobank v Česku, řadí mezi menší peněžní ústavy. Majoritní podíl 98,47 procenta získala Exbobank CZ v mezinárodní soutěži, které se zúčastnili čtyři investoři.  

Akvizici serveru E15.cz potvrdila mluvčí české banky Alena Nováková. „Expobank CZ podepsala dohodu o koupi srbské banky Marfin Bank Beograd, dosud náležící kyperské bance Cyprus Popular Bank. Transakce ještě podléhá schválení ze strany srbských regulačních orgánů a ohlašovací povinnosti u České národní banky,“ vysvětlila mluvčí.

Podle Novákově se obě strany dohodly nezveřejňovat cenu ani žádné další detaily související s obchodem. Podle informačního prospektu pro investory účetní hodnota vlastního kapitálu banky loni v srpnu činila 3,6 miliardy dinárů (bezmála 779 milionů korun).

Prodávaný srbský finanční dům vznikl v roce 1990 pod názvem Centrobanka, přičemž Kypřané jej koupili před deseti lety a v roce 2008 změnili název na Marfin Bank Belgrade. Banka má v Bělehradě a dalších regionech Srbska 18 poboček a tržní podíl necelé jedno procento. S jejími akciemi se obchoduje na bělehradské burze.

„Srbský bankovní trh má velký potenciál a pro počáteční investici je velikost Marfin Bank ideální,“ zdůvodnila akvizici Nováková. Podle ní hodlá Expobank dál rozvíjet podnikání banky v rámci jejího dosavadního hlavního zaměření, tedy osobního, firemního a investičního bankovnictví. „Zároveň bychom rádi podporovali rozvoj zahraničních aktivit ve spolupráci se stávající sítí a klientskou základnou Expobank,“ dodala mluvčí.

Podle letošních statistik srbské centrální banky Marfin zaměstnává 288 lidí, což ji mezi třemi desítkami finančních ústavů v zemi řadí na 21. místo. Podle bilanční sumy ve výši 22,5 miliardy dinárů (necelých 4,9 miliardy korun) je dvacátá. Naopak v popředí je díky svým výsledkům, v pololetí prodělala 164 milionů dinárů (přes 35 milionů korun), což z ní udělalo pátou nejztrátovější banku Srbska.

Také Expobank CZ patří na domácím trhu mezi menší hráče. Její bilanční suma činí necelých 21 miliard korun, ve svých osmi pobočkách v Praze a některých krajských městech zaměstnává 214 lidí. Loni vykázala čistý zisk 105 milionů korun.

Historie české Expobank sahá do roku 1991, odkdy několikrát změnila název i akcionáře. Vznikla jako Interbanka a později působila pod jménem Bawag Bank CZ. Od roku 2008, kdy se jediným vlastníkem stala německá Landesbank Baden-Württemberg, se nazývala LBBW Bank CZ. Současný majitel, ruský finančník Igor Kim, peněžní ústav ovládl v roce 2014 a přejmenoval ho podle své ruské banky na Expobank.

Svůj podíl 98,47 procenta v Marfin Bank Belgrade prodala v tendru problémová kyperská banka Cyprus Popular Bank, která je známá též pod řeckým názvem Laiki Bank. Tuto někdejší kyperskou finanční dvojku před třemi lety kvůli vysokému předlužení zachraňovala vláda a v současnosti ji řídí zvláštní správce Chris Pavlou.

Čtete nás rádi? Podpořte nás ve finálovém hlasování v anketě Křišťálová lupa. Děkujeme.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah