Česku chybí nový zákon o pojišťovnách. Hrozí postih z EU | E15.cz

Česku chybí nový zákon o pojišťovnách. Hrozí postih z EU

Evropská unie, Brusel.
Evropská unie, Brusel.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

Markéta Žižková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda musí rychle vyřešit zákonné vakuum v pojišťovnictví. Už od ledna měla její novela zavést do českého práva evropské směrnice. Sněmovna ale zákon o pojišťovnictví, který přináší větší dohled a kapitálové požadavky, zamítla. Česku tak podle rezortu financí hrozí postih EU. Novela bude znovu projednána v polovině ledna.

„Sankce může dosahovat i stovek milionů korun,“ připomněla mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová. Situace přináší komplikace i pojišťovnám. „Po část roku bude v Česku na rozdíl od zbytku EU stále platit starý regulatorní režim.

Pojišťovny tak vůči České národní bance budou plnit povinnosti dle stávajícího zákona, ale vůči mateřským společnostem již podle nových pravidel,“ popsal nárůst povinností výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Kvůli důrazu na rychlost ale z návrhu vypadl problematický bod o regulaci provizí pojišťovacích zprostředkovatelů, který měl omezit nekalé praktiky. V koalici dohodnutý kompromis totiž loni poslanci ANO nepodpořili a ČSSD pak pro zákon nehlasovala.

Podle ředitele pražského ředitelství finančně poradenské společnosti Kapitol Roberta Vláška by mohl být navrhován jako součást jiné normy, například novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích. Jinak je to shodná norma, doplněná o pozměňovací návrhy, se kterými poslanci souhlasili.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah