Čeští turisté jsou konzervativní. V cizině dávají přednost hotovosti | e15.cz

Čeští turisté jsou konzervativní. V cizině dávají přednost hotovosti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro

Markéta Žižková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Češi jsou při placení v zahraničí stále konzervativní a upřednostňují hotovost před platební kartou. Na hotové peníze se spoléhají tři čtvrtiny Čechů, ukázal průzkum agentury IPSOS pro Komerční banku. „Jen čtvrtina dává přednost platební kartě,“ popsal mluvčí banky Michal Teubner. „Celkový objem valut, který se v loňském roce během poplatkových prázdnin v KB zobchodoval, překročil 460 milionů korun, což znamená téměř trojnásobný nárůst ve srovnání s rokem 2013,“ uvedl.

Oblibu hotovosti potvrzuje i Petr Plocek z UniCredit Bank. „Češi stále milují hotovost a na své dovolené jí vozí často až zbytečně moc,“ uvedl. Projevuje se to i každoročně rostoucím zájmem o výměnu zahraničních měn.

Například poptávka po chorvatských kunách vzrostla v UniCredit Bank meziročně o 22 procent. Na druhou stranu se ale v posledních letech u Čechů zvyšuje i obliba platebních karet. „Je to pohodlné a náklady za výběry z bankomatů jsou již mnohem menší než v minulosti,“ vysvětlil mluvčí.

Obdobnou tendenci naznačují i údaje České spořitelny. „Mezi lety 2010 až 2014 vzrostl počet výběrů klientů ze zahraničních bankomatů o 14 procent a objem výběrů klientů v cizině o 25 procent. Co se týče plateb kartou v zahraničí, je nárůst ještě markantnější. Jejich objem od roku 2010 do roku 2014 vzrostl o 80 procent a počet dokonce o 120 procent,“ potvrdila Klára Pačesová z České spořitelny.

K trendu přispívá i stále jednodušší a rychlejší způsob platby. „Posledních pár let již řada Čechů řeší platby až na místě a používá ve větší míře platební kartu. Očekáváme, že díky bezkontaktním platbám tento trend ještě dynamicky poroste,“ popsala mluvčí ČSOB a Ery Martina Slavíková. „Pokud jde o výběry z bankomatů, klienti vybírají častěji a menší částky,“ dodal Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank.

Čím banky motivují klienty k platbě v cizině kartou, nebo naopak k výběru cizí měny v Česku?
Česká spořitelna Výběr hotovosti debetní kartou z bankomatu kterékoliv banky v rámci finanční skupiny Erste Group s poplatkem pět korun za výběr. Do konce září výběr cizí měny z účtu bez poplatku.
ČSOB, Era Do konce srpna sjednání ročního cestovního pojištění ke kreditní kartě za polovinu pro klienta nebo jeho rodinu.
GE Money Bank U účtu Genius Gold výběr z bankomatů v zahraničí zdarma.
Komerční banka Vklady a výběry cizích měn u korunových účtů bez poplatku.
Reiffeisenbank Bezplatné výběry ze všech bankomatů v zahraničí v rámci účtů eKonto KOMPLET, eKonto STUDENT, podnikatelské eKonto KOMPLET, START a ŽIVNOST).
UniCredit Bank U běžného účtu U konto při měsíčním kreditním obratu nad 12 tisíc korun výběry z jakéhokoliv bankomatu v zahraničí zdarma.

Obavy u cestovatelů vzbuzuje především nejistá situace v Řecku. Banky se shodují, že je dobré mít u sebe dostatečnou hotovost a nespoléhat na výběry z bankomatů nebo placení kartou. Zároveň ale při cestách do zahraničí obecně varují před vysokými částkami hotových peněz, především kvůli bezpečnosti.

„V případě pochybností, nebo v turisticky méně frekventovaných destinacích je dobré mít u sebe nejlépe debetní a kreditní kartu a pro jistotu i nějakou částku v hotovosti,“ doporučuje Lucie Policarová z GE Money Bank.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah