CzechInvest: Čínské firmy by v Česku mohly investovat přes pět miliard | E15.cz

CzechInvest: Čínské firmy by v Česku mohly investovat přes pět miliard

Budova Czechinvest
Budova Czechinvest
• 
ZDROJ: CzechInvest, CC-BY-3.0, wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní agentura CzechInvest očekává v Česku během zhruba tří dalších let čínské investice v hodnotě přes pět miliard korun. Mají jít především do automobilového průmyslu, strojírenství a elektrotechniky. Loni dojednala agentura investice z Číny za více než jednu miliardu korun.

„Česko tak konečně začíná dohánět jiné země, kam čínský kapitál plyne již od roku 2003,“ uvedl generální ředitel agentury Karel Kučera. V Německu v roce 2014 například byla Čína největším investorem s téměř dvanáctiprocentním podílem na všech investicích. Ve stejném roce v USA Čína investovala 12 miliard dolarů a v EU 18 miliard dolarů, dodal.

Jednání o investicích se uskutečnila během loňské cesty premiéra Bohuslava Sobotky do Číny. „Nejvíce poptávek jsme zaznamenali od firem z oblasti automobilového průmyslu, strojírenství a elektrotechniky, zejména směrem ke spolupráci na vývoji nových hi-tech produktů,“ uvedl Kučera. Diskutované projekty se podle něj ve většině případů pohybovaly v částkách kolem jedné miliardy korun.

CzechInvest pomohl dosud zprostředkovat 12 investičních projektů čínských firem v souhrnné výši přes 2,6 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah