David Cameron nabízí bankéřům příměří | E15.cz

David Cameron nabízí bankéřům příměří

David Cameron nabízí bankéřům příměří
David Cameron
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Britská vláda plánuje ve zbytku bonusové sezony snižovat význam bonusů ostrovních bankéřů. Reaguje tak na snahu ministerského předsedy Davida Camerona nastolit příměří ve válce slov mezi politiky a bankéři, a vylepšit tak pošramocené vztahy s londýnskou City.

Royal Bank of Scotland (RBS) pravděpodobně vyplatí bonusy v plánované výši 500 milionů liber zaměstnancům své investiční divize, a to navzdory velké nevoli veřejnosti, která začátkem měsíce donutila šéfa RBS Stephena Hestera vzdát se svého bonusu ve výši téměř milionu liber. Jeho předchůdce Fred Goodwin – režisér zkázy RBS – zase přišel o rytířský řád a titul sir. Vládní koalice bude nejspíše argumentovat tím, že RBS je banka, a musí jí být dovoleno chovat se jako komerční subjekt, přestože je z 83 procent vlastněna státem, který ji za veřejné prostředky zachraňoval před bankrotem.

Nový přístup britské vlády ulehčí situaci šéfu Barclays Capital Bobu Diamondovi a jeho zaměstnancům. Minulý týden Barclays oznámila meziroční propad zisku za rok 2011 o tři procenta na 5,9 miliardy liber. Banka nesdělila výši Diamondova bonusu, očekává se, že to bude více než tři miliony liber. Celkově hodlá Barclays vyplatit svým investičním bankéřům bonusy v hodnotě 1,5 miliardy liber. Barclays uvedla, že odměny výkonným ředitelům budou letos o 48 procent nižší a maximální výše odměny vyplacené v hotovosti bude 65 tisíc liber. Celkový objem odměn investičním bankéřům se meziroční sníží o třetinu. Průměrný zaměstnanec Barclays Capital loni vydělal 202 tisíc liber, tedy o dvanáct procent méně než o rok dříve.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!