Desítky privátních bank ve Švýcarsku bojují o přežití na trhu | E15.cz

Desítky privátních bank ve Švýcarsku bojují o přežití na trhu

ČTK

Až 70 švýcarských finančních ústavů působících v oblasti privátního bankovnictví bojuje o přežití na trhu.

Upozorňuje na to studie poradenské společnosti KPMG. Privátní banky se obvykle soustřeďují na bohaté klienty a zakládají si na individuálním přístupu a diskrétnosti.

Studie zkoumala 85 ze 114 švýcarských privátních bank. Zhruba 60 až 70 těchto finančních ústavů podle KPMG zápolí s vážnými problémy, které by je mohly dohnat k uzavírání či prodeji aktivit.

Zápisník Marka Schwarzmanna: O kampaních

Zisky privátních bank stlačují ostrá konkurence a celosvětový boj proti daňovým únikům. Podle studie by banky měly na nepříznivý vývoj reagovat snižováním nákladů a akvizicemi či fúzemi, které by jim zajistily životaschopnější velikost.

Experti KPMG tvrdí, že nanejvýš deset až 15 sledovaných bank by mohlo růst a přilákat větší počet nových mezinárodních klientů. Dalších 20 až 30 bank může najít budoucnost ve specializovaných službách pro omezené skupiny zákazníků.

Mnohé privátní banky ale prý stejně zaniknou. "Jsem přesvědčen, že alespoň polovina jich zmizí," řekl manažer KPMG Christian Hintermann. Podle něj se již nyní řada privátních bank potýká se ztrátami. "Nakonec je to otázka toho, jak dlouho chtějí jejich majitelé tyto ztráty snášet," dodal podle agentury Reuters.

Ze snahy EU chránit své technologické firmy máme obavy, říká Čang Ming z Čínské akademie sociálních věd

Ve Švýcarsku, které je známé rozsáhlým finančním sektorem, počet privátních bank klesal i v minulosti. Nyní je jich zhruba o třetinu méně než v roce 2005, kdy jich KPMG napočítala téměř 180.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!