ECB schválila záchranu nejstarší banky světa | E15.cz

ECB schválila záchranu nejstarší banky světa

ECB schválila záchranu nejstarší banky světa
Nejstarší banka na světě Monte dei Paschi
• 
ZDROJ: www.forexinfo.it

ČTK

Evropská centrální banka (ECB) schválila plán záchrany zadlužené italské banky Monte dei Paschi di Siena. Uvedly to nejmenované zdroje agentury Reuters. Záchranný program vypracovala sama banka, která se potýká s vleklými ztrátami a velkým objemem nesplácených úvěrů. Finanční oporu by měla získat ze soukromých zdrojů.

Plán počítá se zvýšením kapitálu o pět miliard eur prostřednictvím nových akcií, a rovněž s odprodejem nesplácených pohledávek. Podle zdrojů agentury ANSA by se tak mělo stát prostřednictvím takzvané sekuritizace, která by se vztahovala na pohledávky v prodlení v úhrnné hodnotě deset miliard eur.

Bance by měl s tímto procesem pomoci soukromý fond Atlante. Letos jej zřídil italský finanční sektor, aby ulevil italským bankám zatíženým nedobytnými úvěry, a zároveň umožnil Římu vyhnout se porušení společných unijních pravidel o nedovolené státní podpoře.

Monte dei Paschi je nejstarší bankou na světě a zároveň třetí největší v Itálii. Finanční instituce, která má za sebou 544 let existence, v poslední době závodila s časem, aby měla plán hotový před zveřejněním zátěžových testů velkých evropských bank, jejichž výsledky se čekají večer. Předpokládá se, že u této toskánské banky se ukáže potřeba ozdravit zásadním způsobem její účetní bilanci.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!