ECB schválila záchranu nejstarší banky světa | E15.cz

ECB schválila záchranu nejstarší banky světa

Nejstarší banka na světě Monte dei Paschi
Nejstarší banka na světě Monte dei Paschi
• 
ZDROJ: www.forexinfo.it

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská centrální banka (ECB) schválila plán záchrany zadlužené italské banky Monte dei Paschi di Siena. Uvedly to nejmenované zdroje agentury Reuters. Záchranný program vypracovala sama banka, která se potýká s vleklými ztrátami a velkým objemem nesplácených úvěrů. Finanční oporu by měla získat ze soukromých zdrojů.

Plán počítá se zvýšením kapitálu o pět miliard eur prostřednictvím nových akcií, a rovněž s odprodejem nesplácených pohledávek. Podle zdrojů agentury ANSA by se tak mělo stát prostřednictvím takzvané sekuritizace, která by se vztahovala na pohledávky v prodlení v úhrnné hodnotě deset miliard eur.

Bance by měl s tímto procesem pomoci soukromý fond Atlante. Letos jej zřídil italský finanční sektor, aby ulevil italským bankám zatíženým nedobytnými úvěry, a zároveň umožnil Římu vyhnout se porušení společných unijních pravidel o nedovolené státní podpoře.

Monte dei Paschi je nejstarší bankou na světě a zároveň třetí největší v Itálii. Finanční instituce, která má za sebou 544 let existence, v poslední době závodila s časem, aby měla plán hotový před zveřejněním zátěžových testů velkých evropských bank, jejichž výsledky se čekají večer. Předpokládá se, že u této toskánské banky se ukáže potřeba ozdravit zásadním způsobem její účetní bilanci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah