Erste Bank má u S&P negativní výhled ratingu | E15.cz

Erste Bank má u S&P negativní výhled ratingu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila výhled ratingu rakouského finančního ústavu Erste Group Bank na negativní. Agentura tak reaguje na nečekané pondělní oznámení managementu banky, podle něhož Erste letos vykáže vysokou ztrátu namísto původně očekávaného zisku. Hlavní úvěrový rating agentura zatím nechala na stupni A. Erste v Česku ovládá Českou spořitelnu a s jejími akciemi se obchoduje i na burze v Praze.

„Z úvěrového hlediska je mnohem důležitější to, že banka čelí rostoucímu úvěrovému riziku. Toto riziko pramení z jejího portfolia v Maďarsku,“ píše se ve sdělení agentury. Hodnocení úvěrového profilu SACP agentura snížila na stupeň BBB plus z dosavadního A minus.

Erste Bank v pondělí oznámila, že v letošním roce bude mít ztrátu až 800 milionů eur (asi 19,8 miliardy korun) a nebude vyplácet dividendy.

Banka utrpí ztrátu především v Maďarsku, kde lidem poskytla peníze na cizoměnové hypotéky. Maďarská vláda ale dlužníkům umožní refinancovat za výhodnější úrok, než jaký je na trhu. Rozdíl půjde k tíži rakouské banky.

Erste zároveň přecení státní dluhopisy slabších zemí eurozóny, které teď mají v jejím účetnictví nereálnou hodnotu. Vedle toho bude odepisovat také nehmotný majetek v Rumunsku. Akcie Erste Bank kvůli tomu v pondělí prudce oslabily a v poklesu pokračovaly i v úterý.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah