Evropské banky rozdají více úvěrů, růst v Asii naopak zpomalí | e15.cz

Evropské banky rozdají více úvěrů, růst v Asii naopak zpomalí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: epSos.de, Flickr, CC BY 2.0

pez

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úvěrování ve vyspělých zemích letos poroste o 1,3 procenta. Obrátí se tak loňský trend, kdy ve vyspělých zemích došlo k poklesu objemů úvěrů, předpovídá ratingová agentura Fitch. Naopak Asii, Latinskou Ameriku nebo Blízký východ čeká zpomalení. I přesto porostou rychleji než vyspělé ekonomiky.

Fitch očekává, že růst úvěrů v asijských zemích letos zpomalí na devět procent. Růst v Latinské Americe by měl zpomalit na 7,5 procenta z loňských osmi. Nejvíce přibrzdí Blízký východ, kde se čeká zpomalení z loňských 8,3 procenta na letošních 5,8 procenta.

Agentura dodává, že by banky letos mohly poptávat více německy hovořících bankéřů než těch ovládajících mandarínštinu či arabštinu. Také střední a východní Evropu čeká podle Fitch zrychlení tempa úvěrování z loňských 2,3 na letošní 3,7 procenta.

„Možná přichází čas, kdy banky zpomalí či zastaví úvěrování v některých asijských zemích,“ stojí ve zprávě. „Od roku 2010 došlo ke 30 až 40procentnímu nárůstu úvěrů jen ve třech zemích: Hongkongu, Číně a Mongolsku.“

V Hongkongu a do jisté míry i v Číně dochází k přehřívání realitního trhu. „K podobnému nárůstu došlo také v Singapuru, ale bez známek realitní bubliny,“ dodává zpráva.

Autor: pez

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery