Fondu Genesis Capital roste apetit. Zdvojnásobil sílu na nákupy

Jan Tauber, Gemini Capital

Jan Tauber, Gemini Capital Zdroj: E15 Michael Tomes

Investoři typu České spořitelny nebo Komerční banky se postarali o výrazné zvýšení rozpočtu nového investičního fondu spadajícího pod společnost Genesis Capital. Ještě letos počítá se třemi až čtyřmi akvizicemi.

Ani ne tři čtvrtě roku po vzniku nového investičního fondu do malých a středních podniků se jeho správci Genesis Capital podařilo výrazně posílit palebnou sílu. Původně měl k dispozici 45 milionů eur. Začátkem února ohlásil navýšení kapitálu na 60 milionů. Nyní je pravděpodobně, že do něj investoři nasypou až 80 milionů eur, tedy přes dvě miliardy korun. „Je to ve firmě velká historická změna. Musíme to řešit personálně i strukturou investic,“ řekl řídící partner Genesis Capital Jan Tauber. Fond již investoval do společností jako je módní značka Pietro Filipi, největší tuzemská fotobanka Profimedia nebo prodejce počítačových her JRC Czech.

Díváme se na výrobní podniky, projektový byznys ve výrobě strojů, jedna příležitost je v oblasti služeb pro velké farmaceutické podniky

Navýšení financí umožní společnosti udělat deset až čtrnáct investic. Podle šéfa Genesis ale vyšší kapitál znamená také změnu akvizičních cílů. Místo dosavadních čtyř milionů eur na jednu investici jich nyní firma v jednom případu zvládne vložit až osm. „Do konce roku 2016 tři až čtyři investice uděláme. Díváme se na výrobu, projektový byznys ve výrobě strojů, jedna příležitost je v oblasti služeb pro velké farmaceutické podniky,“ dodal Tauber.

S podobným počtem jako u letošních investic počítá tento rok Genesis také v případě prodejů firem z portfolia. Novinkou v novém fondu je také rozšíření zeměpisného záběru. Fondy Genesis se dosud zabývaly jen byznysem v Česku a na Slovensku. Nejnovější fond má ale povoleno až dvacet procent prostředků investovat také v dalších sousedních zemích a v Maďarsku. Součástí personálního posílení je letošní příchod Pavla Kvíčaly, někdejšího partnera mezinárodní právní firmy Norton Rose Fulbright a největší tuzemské advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Rozhovor s šéfem Genesis Capital Janem Tauberem čtěte v úterním deníku E15