Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní | E15.cz

Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní

Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Firmy po celém světě vyplatily v letošním prvním čtvrtletí na dividendách rekordních 244,7 miliardy dolarů (5,3 bilionu korun). Hodnota dividend tak v meziročním srovnání vzrostla o více než deset procent. Vyplývá to z údajů investiční společnosti Janus Henderson, které jsou založeny na analýze čtvrtletních dividend 1200 podniků s nejvyšší tržní hodnotou.

Ve Spojených státech hodnota dividend v prvním čtvrtletí vzrostla o více než pět procent na 113 miliard dolarů. V Evropě bez zahrnutí Británie se zvýšila dokonce o téměř 14 procent na 40,9 miliardy dolarů. V tomto nárůstu se nicméně výrazně odráží poklesu kurzu dolaru.

V celém letošním roce počítá společnost Janus Henderson s nárůstem globálních dividend o 8,5 procenta na rekordních 1,36 bilionu dolarů (téměř 30 bilionů korun). Firma předpokládá, že hospodářský růst bude nadále podporovat firemní zisky, což umožní zvyšování dividend.

"Rok 2018 začal z hlediska dividend velmi dobře. Hospodářský růst je silný a firemní zisky rostou. Vytváří se tak hotovost, kterou mohou podniky vracet svým akcionářům," uvedl Ben Lofthouse ze společnosti Janus Henderson.

Apple zvýší dividendu a rozšíří odkup akcií
Česká spořitelna bude i letos sázkou na jistotu, tvrdí ekonom Kovanda

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!