Irsko dostane další finanční pomoc | E15.cz

Irsko dostane další finanční pomoc

Irsko - ilustrační foto
Irsko - ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Mezinárodní měnový fond schválil vyplacení další části dohodnuté úvěrové pomoci Irsku, tentokrát ve výši 970 milionů eur (24,9 miliardy korun). Jde o již devátou tranši pro ostrovní zemi, kterou měl úvěrový program pomoci zachránit před bankrotem. Dublin od MMF dostal již zhruba 22,6 miliardy eur (581 miliard korun).

Irsko zažilo ke konci minulého desetiletí kvůli krachu realitní bubliny těžkou bankovní krizi a sanace bank vedla k neúnosným rozpočtovým deficitům a prudkému růstu státního dluhu. Země se v listopadu 2010 dohodla na úvěrové pomoci s EU a MMF v celkové hodnotě 85 miliard eur (2,1 bilionukorun) a její podmínky se jí dařilo plnit.

Irsko se loni zařadilo mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky eurozóny, která se snaží vybřednout z dluhové krize. Země minulý týden prodala investorům své první desetileté dluhopisy a pokročilo tak na cestě k úplnému návratu na kapitálové trhy.

MMF v prohlášení uvedl, že Irsko pokračovalo v zavádění tvrdých reforem. „Reálný hrubý domácí produkt se v roce 2012 zvýšil o 0,9 procenta a zaměstnanost během roku mírně rostla,“ oznámil MMF. Upozornil však na „zvýšenou“ míru nezaměstnanosti v Irsku, která činí 14,2 procenta, a na skutečnost, že některé úvěry nadále představují „problémy“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.