Komerční bance klesl zisk o 2,1 procenta na 3,1 miliardy | E15.cz

Komerční bance klesl zisk o 2,1 procenta na 3,1 miliardy

Komerční banka
Komerční banka
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komerční bance v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk připadající na akcionáře meziročně o 2,1 procenta na 3,1 miliardy korun. Objem aktiv skupiny vzrostl o 0,6 procenta na 870 miliard korun.

„Solidní tempo oživení v české ekonomice se ještě nepřetavilo do rychlejšího růstu financování podniků, když korporátní klienti zůstali opatrní ve svých investičních plánech,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Albert Le Dirac’h. „Česká republika má potenciál zrychlit svůj hospodářský růst a KB si udržuje schopnost úspěšně působit v českém bankovním systému,“ dodal.

Objem úvěrů poskytnutých klientům vzrostl o 2,7 procenta na 484,9 miliardy korun. Objem vkladů se zvýšil o 8,4 procenta na 639,3 miliardy korun.

Vývoj akcií Komerční banky za pět let:

Graf 7. 5. 2014. Autor: capkova@mf.cz

Aktuální výsledky Komerční banky jsou podle hlavního investičního stratéga Cyrrusu Marka Hatlapatky mírně horší než očekával on i celý trh. Důvodem jsou hlavně slabší provozní výnosy, od úrokového výnosu, přes poplatky až po výnosy z obchodování. „Na úrokových výnosech se i nadále negativně projevuje pokles úrokových marží – ty poklesly o dalších 13 bazických bodů, tedy více, než předpokládal management KB při výsledcích za čtvrtý kvartál loňského roku,“ konstatoval Hatlapatka.

Dodal, že více než očekával, poklesl ve srovnání s posledním kvartálem objem úvěrů, zejména na podnikových úvěrech. „Vyšší byly náklady rizika, ovšem data z jednotlivých segmentů neukazují na nějakou negativní odchylku od předpokládaných trendů. Celkově hodnotím výsledky jako mírně horší než očekávané, především kvůli o něco slabším výnosům,“ uvedl Hatlapatka.

Celkové provozní výnosy meziročně klesly o 0,6 procenta na 7,57 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o dvě procenta na 1,66 miliardy. Čisté úrokové výnosy vzrostly o 0,4 procenta na 5,28 miliardy. Celkové provozní náklady stouply o 0,3 procenta na 3,1 miliardy korun.

„Síla banky se projevila v jen nepatrném poklesu bankovních výnosů a zejména v udržení růstu čistých úrokových výnosů, byť lehounkém. Při pohledu na vývoj úvěrů je nicméně patrné, že první čtvrtletí Komerční banky stejně jako u České spořitelny potvrzuje, že po silném posledním čtvrtletí loňského roku přišel skromnější start do roku nového a nějaké úvěrové rally se ještě nekoná,“ komentoval výsledky analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

Na růstu úvěrů poskytovaných podnikové sféře se podle něj kladně projevuje i přecenění slabší korunou.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah