Komerční banka dá stejnou dividendu jako loni, zisk jí ale klesl | E15.cz

Komerční banka dá stejnou dividendu jako loni, zisk jí ale klesl

Komerční banka dá stejnou dividendu jako loni, zisk jí ale klesl
Komerční banka
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

Tereza Zavadilová

Komerční banka pokračuje ve své štědré dividendové politice. Ze zisku za loňský rok, který byl o desetinu menší než loni – 12,5 miliardy korun, navrhne na valné hromadě vyplatit dividendu 230 korun na akcii. Vedení vyplatí akcionářům banky sedmdesát procent čistého zisku.

Dividenda bude stejná jako loni, kdy byl ovšem čistý zisk o něco vyšší. Pokud bude dividenda schválena, matka Komerční banky, francouzská Société Générale, dostane z Komerční banky stejně jako loni 5,3 miliardy korun.

Matka má v KB podíl 60 procent, celkově KB vyplatí dividendy ve výši 8,7 miliardy korun. I přes pokles zisku tak díky pěkné dividendě včera akcie banky rostly až o procento.

Na poklesu zisku za loňský rok se podepsalo snížení výnosů o 5,4 procenta, které ovlivnily především velmi nízké úrokové sazby na trhu, jež srážejí výnosy z finančních operací. V řadě ukazatelů se ale bance dařilo. Banka snížila náklady na provoz i na riziko, úvěry loni rostly o 4,8 procenta, vklady o devět procent. Bilanční suma banky vzrostla skoro o deset procent.

Société Générale je zpět v zisku
Francouzská matka Komerční banky Société Générale se ve čtvrtém čtvrtletí vrátila k zisku. V čistém vyjádření činil 322 milionů eur ve srovnání se ztrátou 471 milionů eur ve stejném období předloni. Za celý loňský rok se čistý zisk banky téměř ztrojnásobil na 2,18 miliardy eur ze 790 milionů eur v roce 2012. Société Générale zvýší za loňský rok dividendu na jedno euro na akcii z 0,45 eura v předchozím roce.

Banka loni těžila z oživení na poli fúzí a akvizic. Byla lídrem finančního aranžmá pro PPF, když kupovala podíl v Telefónice, podílela se na financování pro developery CTP a CPI a pro průmyslové firmy Bonatrans a Tenza.

Vedení banky vidí další vývoj pozitivně. „V poslední době pozorujeme četné známky oživování českého hospodářství. Navíc opatření přijatá Českou národní bankou pomohou v roce 2014 exportérům posílit jejich pozice na zahraničních trzích. To bude mít pozitivní vliv i na míru nezaměstnanosti a mzdy. Proto vnímám vyhlídky pro rok 2014 mírně optimisticky,“ uvedl šéf KB Albert Le Dirac’h.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!