Londýnští investoři podmiňují záchranu Arca Capital insolvencí v Česku

Arca Capital nezvládá splácet dluhy za 19 miliard korun.

Arca Capital nezvládá splácet dluhy za 19 miliard korun. Zdroj: E15 Michael Tomeš

Městský soud V Praze opakovaně poslal insolvenci Arca Investments na Slovensko.
Rastislav Velič z pozice většinového akcionáře Arca Capital prosazuje insolvenci v Česku.
Vrchní soud v Praze rozhodne, kde se má konat insolvence Arca Capital.
Bývalý akcionář Arca Capital Pavol Krúpa prosazuje insolvenci před slovenskými soudy.
5
Fotogalerie

Záchranný kapitál pro skupinu Arca Capital přijde jen za podmínky, že se insolvenční řízení bude konat v České republice. Tak lze shrnout pozici londýnské investiční společnosti Blantyre Capital ohledně úvěrů pro předluženou skupinu a její mateřskou firmu Arca Investments. Městský soud v Praze přitom nedávno insolvenci v Česku zamítl s tím, že řízení patří na Slovensko. Arca ovládaná byznysmenem Rastislavem Veličem dluží skoro 19 miliard korun.

„Společnost Blantyre založila podmínky transakce a související vyjednávání se společností Arca Investments na předpokladu, že případné insolvenční řízení ohledně společnosti Arca Investments bude vedeno před českými soudy,“ stojí ve sdělení publikovaném v insolvenčním rejstříku, které za Blantyre Capital poslala Městskému soudu v Praze advokátní kancelář White & Case. 

Společnost zaměřená na investice do firem v problémech rovněž uvedla, že ji rozhodnutí pražského soudu z 20. ledna zaskočilo. Proti rozhodnutí se již Arca s částí věřitelů odvolala k Vrchnímu soudu v Praze. Samotná Arca ale v krajním případě připouští i konání hlavní části insolvence i na Slovensku. 

Hlavním zastáncem insolvence v Česku je většinový akcionář skupiny Arca Velič. Na své straně má zajištěného věřitele J&T Banku. Řízení před tuzemskými soudy podle nich slibuje nejvyšší míru uspokojení věřitelů. V navrženém reorganizačním plánu slibují návratnost nejméně poloviny z celkových dluhů. Argumentují, že hlavní část byznysu skupiny založené původně na Slovensku je v České republice. 

Naopak bývalý akcionář Arky Pavol Krúpa tlačí insolvenci na Slovensko. Tamní zákony jsou podle něj přísnější a v insolvenční reorganizaci vyplacení více jak 50 procent pohledávek přímo garantují. Krúpovi hraje do karet i fakt, že Arce skončila na Slovensku v pondělí mimořádná ochrana před věřiteli. 

Také advokátní kanceláře a fondy zastupující masu nezajištěných věřitelů se štěpí podle toho, kde by si přáli konání insolvenčního „monstrprocesu“. 

„Věřitelé, za něž jsem v řízení v České republice přihlásil pohledávky a podal odvolání proti usnesení o zastavení řízení, mají za to, že řízení musí být vedeno před českými soudy,“ sdělil advokát Pavel Korman, který zastupuje část držitelů směnek Arky. Podobný postoj zaujímá investiční fond IFIS tvořící další věřitelskou skupinu.

Naopak věřitelé sdružení advokátní kanceláří Langmeier & Co tvrdí, že kauza je příslušná k projednání před slovenskými soudy. Arca Investments má podle podle dokumentu zveřejněného v insolvenčním rejstříku 1889 věřitelů, kterým dluží 18,6 miliardy korun. Celkem 84 procent závazků tvoří vydané směnky. Podle skupiny byla většina směnek prodána v České republice. Skupina má projekty například v nemovitostech, energetice nebo lázeňství.