Maďarsko a EBRD dokončí dohodu o investici v Erste Bank do června

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Erste Group

Maďarská vláda a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) by měly uskutečnit loňskou dohodu o převzetí menšinových podílů v maďarské divizi rakouské banky Erste Group do konce druhého čtvrtletí. Oznámil to šéf maďarské Erste Bank Radovan Jelašić.

„Obě strany v nejbližších dnech uzavřou své finanční výpočty,“ uvedl Jelašić. Podle něj se pak bude čekat maximálně do konce června, do kdy by měl maďarský parlament schválit snížení bankovní daně na příští rok. Postupné snižování sektorové bankovní daně, kterou zavedla vláda Viktora Orbána v roce 2010, je jednou z podmínek dohodnuté transakce.

Budapešť a EBRD se loni v únoru dohodly, že koupí po 15 procentech banky a dohoda měla být původně naplně do konce minulého roku. Erste v rámci dohody slíbila, že v Maďarsku zahájí tříletý úvěrový program v objemu 550 milionů eur (asi 15 miliard korun).

Rakouská Erste Group patří k předním finančním institucím působícím ve východní části Evropské unie. Společnost působí v sedmi zemích včetně České republiky, kde ovládá Českou spořitelnu.

Dokončení transakce mezi maďarskou divizí Erste, vládou a EBRD loni zbrzdila dohoda, na jejímž základě koupila Erste od americké banky Citigroup její maďarskou retailovou divizi. Objem aktivit, které má Erste v Maďarsku, se touto akvizicí zvýšil zhruba o deset procent.