Moneta loni zvýšila zisk o sedm procent. Pomohl velký zájem o hypotéky

Moneta Money Bank nová pobočka

Moneta Money Bank nová pobočka Zdroj: Moneta Money Bank

Pobočka Moneta Money Bank v Litoměřicích
Pobočka Moneta Money Bank v Litoměřicích
Moneta pobočka
4
Fotogalerie

Monetě Money Bank loni vzrostl konsolidovaný čistý zisk o 7,1 procenta na 4,2 miliardy korun. Provozní výnosy bance klesly o 1,7 procenta na 10,2 miliardy korun. Vedení banky plánuje navrhnout dividendu 6,15 koruny na akcii. 

Objem úvěrů pro občany Monetě loni stoupl o 22,1 procenta na 74,8 miliardy korun. Velkou zásluhu na výsledku měly hypotéky, které meziročně posílily o 55,8 procenta na 31,4 miliardy korun. Vyšší zájem byl i o spotřebitelské úvěry a financování automobilů.

Meziročně lepší výsledek banka zaznamenala také u komerčních úvěrů, a to o 6,7 procenta na 65,3 miliardy korun. Úvěry pro podnikatele a malé firmy meziročně vzrostly o 63,1 procenta na 4,5 miliardy korun.

Čisté úrokové výnosy banky loni vzrostly o 0,6 procenta na 7,4 miliardy korun. "Naše čisté úrokové výnosy se vrátily k růstu a společně s úspěšným prodejem historických nevýkonných úvěrů přispěly k vyšším celkovým provozním výnosům," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Monety Tomáš Spurný. Dodal, že banka loni snížila náklady o necelá dvě procenta na 4,9 miliardy korun. 

Pozitivně hodnotí hospodářské výsledky Monety analytik Komerční banky Miroslav Frayer. "Překvapivě vysoký je i návrh dividendy, který činí 6,15 koruny na akcii a odpovídá dividendovému výplatnímu poměru téměř 75 procent," uvedl Frayer. Mírným zklamáním je podle něj představený výhled na letošní rok, který počítá s poklesem čistého zisku.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky z dřívějšího GE Money Bank se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je dlouhodobě jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Loni v říjnu Moneta spustila proces k případnému spojení s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera. Po uskutečnění transakce by měla vzniknou dvojka ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě pod značnou Air Bank. Spojení musí odhlasovat valná hromada Monety a potřeba je i souhlas regulátorů trhu.