Wall Street se vzbouřila proti zásnubám Monety a PPF. Akcionáři banky chtějí více peněz | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Wall Street se vzbouřila proti zásnubám Monety a PPF. Akcionáři banky chtějí více peněz

Wall Street se vzbouřila proti zásnubám Monety a PPF. Akcionáři banky chtějí více peněz
Moneta Money Bank nová pobočka
• 
ZDROJ: Moneta Money Bank

Jaroslav BukovskýVladan Gallistl

Jedna z největších plánovaných fúzí tohoto roku v Česku se zřejmě protáhne. Moneta Money Bank totiž odmítla některé z podmínek, které původně dojednala s protistranami, tedy úvěrovou společností Home Credit a bankou Air Bank, které vlastní skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce. Moneta o tom informovala ve čtvrtek večer v regulatorním hlášení České národní bance. Zadrhl se tak loni v říjnu ohlášený obchod, který měl být největší fúzí na českém bankovním trhu minimálně za poslední dekádu.

„Vzhledem k tomu, že v mezidobí došlo ke změně celkové situace na kapitálových trzích, bylo vedení banky pověřeno k dalšímu jednání s protistranou, a to za účelem změny některých podmínek plánované transakce,“ uvádí Moneta v regulatorním hlášení ČNB. Podle banky je nové vyjednávání důsledkem zpětné vazby od akcionářů, a to zejména pokud jde o ocenění a podmínek financování obchodu. Akcionáři Monety jsou velké banky z americké Wall Street, plán české megafúze tak narazil primárně u finančníků za Atlantikem.

„Zprávu Monety čteme mezi řádky tak, že v rámci zpětné vazby od nejvýznamnějších akcionářů banky zjistilo vedení Monety, že za stávajících podmínek by navrhovaná transakce nenašla mezi akcionáři dostatečnou podporu pro její realizaci," komentoval informaci analytik Fio banky Michal Křikava.

Úvěry a vklady Monety po spojení s Air Bank a Home Creditem porostou o osm procent ročně, tvrdí šéf banky

Podobně se vyjadřují i další experti. „Zdá se tedy, že Moneta hodlá dosáhnout úpravy ceny transakce a změny v parametrech upravujících ochranu menších akcionářů (největším akcionářem by po transakci byla skupina PPF). Nastíněné úpravy by transakci mohly učinit atraktivnější," uvedl analytik České spořitelny Petr Bártek.

Spojená banka by podle výše aktiv byla pátou největší na českém trhu. Transakce při svém loňském vyjednání oceňovala český a slovenský Home Credit a Air Bank na 19,75 miliardy korun. Poměr ceny k vlastnímu kapitálu byl okolo 2,2. „Na banky v regionu je to super cena. Pro PPF je to skvělá transakce,“ uvedl v té době k transakci finančník, který si nepřál být jmenován.

Investoři už při oznámení spojení finančních společností nebyli příliš nadšení. Aspoň podle reakce trhu, protože akcie Monety ztratily 1,5 procenta, když během dne byl pokles ještě prudší. Důvodem mohlo být to, že část platby za Home Credit a Air Bank měla být v nově vydaných akcií Monety a to za upisovací cenu 78,50 koruny, což bylo výrazně níže, než před oznámením celého obchodu. Celkem šlo o částku ve výši třináct miliard korun. Zbylých 6,75 miliardy měli oba miliardáři vyinkasovat v hotovosti.

Hilšer: Suneme se k Rusku, Zeman propaguje oligarchické vládnutí
Britové neměli jasno, co od brexitu chtějí, říká analytik Havelka
Rozhovor: Moneta postupně modernizuje distribuční síť aneb Proč v době internetbankingu navštívit kamennou pobočku?
Moneta je drahá nevěsta, říká její šéf Tomáš Spurný
Babiš je dobrý premiér s velkými plány, ve střetu zájmů prostě není, říká europoslankyně Charanzová

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!