Na záchranu Monte dei Paschi padnou miliardy euro | E15.cz

Na záchranu Monte dei Paschi padnou miliardy euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Italská vláda bude zřejmě muset na záchranu banky Monte dei Paschi di Siena vynaložit až 6,5 miliardy eur (175,6 miliardy Kč).

To je více, než se původně čekalo. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Evropská centrální banka (ECB) v pondělí oznámila, že Monte dei Paschi bude muset zvýšit kapitál o 8,8 miliardy eur místo dříve uváděných pěti miliard eur.

Třetí největší italská banka požádala minulý týden o státní podporu, protože se jí nepodařilo získat pět miliard eur od soukromých investorů, jak si naplánovala. V případě, že získá od vlády finanční injekci 6,5 miliardy eur, získá stát v bance podíl kolem 70 procent.

Zbývajících 2,3 miliardy eur by měla banka získat z přeměny podřízených dluhopisů ve vlastnictví institucionálních investorů na akcie, jak požadují nová pravidla EU. Ta mimo jiné určují, jak postupovat v případě bankovní krize.

Monte dei Paschi požádala o preventivní rekapitalizaci, což je druh státního zásahu do banky, která má potíže, ale je stále solventní.

Monte dei Paschi je nejstarší bankou na světě, v posledních zátěžových testech letos v létě ale byla označena za nejslabší banku v Evropě. Monte dei Paschi se podobně jako další italské banky potýká s velkým objemem nesplácených úvěrů. Minulý týden banka upozornila, že by už do čtyř měsíců mohla vyčerpat veškerou svou hotovost. Do té doby se předpokládalo, že s hotovostí vystačí asi 11 měsíců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.