Záchrana banky Monte dei Paschi bude stát víc, než se myslelo. Italská vláda bude potřebovat 238 miliard

Monte dei Paschi di Siena

Monte dei Paschi di Siena Zdroj: reuters

Evropská centrální banka (ECB) vyzvala italský finanční ústav Monte dei Paschi di Siena, aby si zajistil dodatečný kapitál v objemu 8,8 miliardy eur (238 miliard korun), místo dříve plánovaných pěti miliard eur. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Italská vláda již v pátek schválila státní záchranu Monte dei Paschi.

Banka minulý týden oznámila krach svého plánu, který předpokládal, že si zajistí pět miliard eur od soukromých investorů. Italská vláda pak schválila vytvoření fondu v objemu 20 miliard eur (540 miliard korun) pro Monte dei Paschi i další banky, které se potýkají s nedostatkem kapitálu.

Monte dei Paschi je třetí největší bankou v Itálii. Její pád by ohrozil úspory tisíců Italů a podle analytiků by mohl vyvolat krizi v celém italském finančním sektoru. Italská vláda upozornila, že podrobnosti plánu na záchranu Monte dei Paschi teprve budou vypracovány. Plán pak musí schválit Evropská komise.

Monte dei Paschi v červenci neprošla evropskými zátěžovými testy, v nichž byla označena za nejslabší banku v Evropě. ECB v té době schválila plán na záchranu banky prostřednictvím soukromých investorů, který kromě z zvýšení kapitálu o pět miliard eur zahrnoval i prodej špatných úvěrů.