Nedobrzdili. Pojišťovny evidují z námrazy tisíce škod za desítky milionů | E15.cz

Nedobrzdili. Pojišťovny evidují z námrazy tisíce škod za desítky milionů

Nedobrzdili. Pojišťovny evidují z námrazy tisíce škod za desítky milionů
Dopravní nehoda kvůli ledovce
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Tisíce škod za celkem desítky milionů korun nahlásili klienti pojišťoven v důsledku ledovky a námrazy, které postihly Česko v posledních dnech. Nejčastěji jde o menší nehody kvůli nedobrzdění vozidel. V příštích dnech se čeká nárůst dalších majetkových a úrazových škod, a také pojistné události v průmyslovém pojištění kvůli přerušení provozu.

Pojišťovně Generali klienti v důsledku námrazy nahlásili přes 450 škod za celkem téměř 15 milionů korun. Dominují škody na motorových vozidlech v důsledku nedobrzdění, nedodržení bezpečné vzdálenosti a nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky, řekl mluvčí Generali Jiří Cívka.

Průměrná škoda se pohybuje lehce nad hranicí 30 tisíc korun. V následujících dnech očekává hlášení škod z úrazového a odpovědnostního pojištění.

„Nejvíce škod zůstává nahlášeno z pojištění motorových vozidel. Jde nyní celkem o 790 škod v řádech několika milionů korun,“ uvedl Jan Marek z tiskového oddělení České pojišťovny. Nejvíce škod hlásí Praha, pak Moravskoslezský kraj a Jihomoravský kraj. „Předpokládáme vyšší počet hlášení z pojištění motorových vozidel, majetku či úrazového pojištění do konce tohoto pracovního týdne,“ dodal.

Kooperativě kvůli ledové kalamitě lidé nahlásili 300 škod. Jejich celkovou výši mluvčí pojišťovny Milan Káňa odhadl na sedm milionů. U pojištění majetku je to 70 škod za 1,5 milionu korun. To je o desetinu více než v běžných dnech. Jde zejména o pády stromů, ale i škody z přepětí v elektrické síti a poškození elektroniky. „Zatím nám škody nehlásili velcí průmysloví klienti, u kterých očekáváme i škody z přerušení provozu z důvodu kolabující veřejné dopravy či přerušení dodávek elektrické energie,“ dodal.

Těžké větve

Česká podnikatelská pojišťovna za úterý eviduje na vozidlech o 100 škod více proti běžnému průměru, což je růst o 30 procent. U škod na majetku jde řádově o desítky případů. „Značné škody očekáváme též na samotném elektrickém vedení, velké množství škod způsobily také větve a stromy, které nevydržely tíhu námrazy a popadaly do drátů,“ upozornila mluvčí pojišťovny Renata Čapková.

Ledovka začala komplikovat situaci v Česku v pondělí. Během večera a noci na úterý zkolabovala trolejová doprava na většině území Česka. Do normálu se situace stále nevrátila. Na silnicích takové problémy většinou nebyly.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!