Banka UBS převzala Credit Suisse | e15.cz

Největší fúze v bankonvictví od roku 2008 je dokončena. Banka UBS převzala Credit Suisse

Banka Credit Suisse
Banka Credit Suisse
• 
ZDROJ: Reuters

čer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Švýcarská banka UBS dokončila převzetí svého největšího rivala na domácím poli Credit Suisse. Uzavřela tak největší fúzi v bankovnictví od finanční krize v roce 2008 a vytvořila tím globálního obra v oblasti správy majetku.

Banka v pondělí oznámila uzavření obchodu otevřeným dopisem, který rozeslala do médií. Převzetím Credit Suisse končí 167letá nezávislá existence banky.

Credit Suisse se v březnu dostala do tak vážných problémů, že začala ohrožovat finanční stabilitu globálního bankovního sektoru. Do věci se proto vložila švýcarská vláda, centrální banka a regulační orgány, které dojednaly záchranu banky v podobě jejího převzetí rivalem UBS.

Největší švýcarská banka se 19. března dohodla, že za menšího konkurenta zaplatí tři miliardy švýcarských franků (72,7 miliardy korun) a převezme jeho ztráty až do pěti miliard švýcarských franků. Švýcarsko poskytlo státní peníze a záruky přesahující 200 miliard franků.

Spojení bank vyvolávalo vášnivé diskuze. Průzkum agentury Gfs.bern, do kterého se zapojilo více než čtrnáct tisíc respondentů, uvedl, že 54 procent spíše nesouhlasí se způsobem, jakým banka UBS převzala Credit Suisse s pomocí vlády.

Předseda představenstva UBS Colm Kelleher se již dříve snažil situaci uklidnit. „Transakce je prvním spojením dvou globálně významných bank. Provedení je všechno jen ne snadné, a zahrnuje obrovské riziko,“ uvedl. 

Video se připravuje ...
Záběr z dronu: Londýnská finanční čtvrť se slavnou bankou Credit Suisse, kterou přebere rival UBS

Autor: čer

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah