Německé banky nabírají sílu. Moody's jim poprvé od krize zlepšila výhled

Budova Deutsche Bank v Jungmannově ulici na Praze

Budova Deutsche Bank v Jungmannově ulici na Praze Zdroj: Pinkas Martin/Euro

Německé banky jsou často označovány za slabý článek největší evropské ekonomiky, zejména zemské banky vlastněné většinově spolkovými zeměmi, které musel stát v době krize zachraňovat před pádem. Nyní však jsou podle Moody's mnohem lépe připravené ustát případné otřesy na trzích.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's zlepšila poprvé od začátku finanční krize v roce 2008 výhled pro německý bankovní sektor. Ztráty německých bank vzniklé v důsledku krize se snižují a jejich kapitál narůstá, konstatovala dnes agentura.

Výhled německých bank je nyní podle Moody's „stabilní“, zatímco dosud byl „negativní“. Znamená to, že agentura přestává upozorňovat na obecné riziko zhoršení úvěrového ratingu německých bank. Nejhorším obdobím si už německé banky prošly, jejich ziskovost však nadále podkopávají faktory jako nízké úrokové sazby a nadměrné kapacity, uvedla Moody's. Objem rizikových aktiv sice u bank klesl, stále však pro ně představuje riziko. dodala.

Německo je sice v ekonomice pro Evropu vzorem síly, někteří jej však kritizují za křehký a roztříštěný bankovní systém. Jeho pyramida sestává z Deutsche Bank a Commerzbank na vrcholu, pěti větších zemských bank a několika zahraničních a družstevních ústavů uprostřed a velkého množství spořitelen a družstevních záložen na spodku.