Nordea se stěhuje. Největší skandinávská banka se přesouvá do eurozóny | e15.cz

Nordea se stěhuje. Největší skandinávská banka se přesouvá do eurozóny

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Největší skandinávská banka Nordea přesune své sídlo ze Švédska do Finska, které je součástí eurozóny. Přesun sídla do bankovní unie je v nejlepším zájmu klientů, akcionářů a zaměstnanců, prohlásil generální ředitel banky Casper von Koskull. Nordea je jedinou skandinávskou bankou, která je považována z globálního hlediska za systémově důležitou, tedy takovou, jejíž krach by mohl ohrozit stabilitu finančního systému.

Po změně sídla bude na Nordeu dohlížet Evropská centrální banka (ECB) a nikoliv národní regulátoři. Agentura Bloomberg upozornila, že Nordea se přesune z jednoho z nejpřísnějších finančních dohledů na světě do příjemnějšího regulačního prostředí. Nordea v posledních měsících ostře vystupovala proti snahám Švédska donutit banky, aby platily vyšší částku na ochranu daňových poplatníků.

Nordea uvedla, že přesunem sídla ušetří na nákladech až 1,1 miliardy eur (28,7 miliardy korun) ve srovnání s tím, kdyby zůstala ve Švédsku.

Švédské úřady varovaly, že přesun ohrozí schopnost země vypořádat se s finanční krizí. Banka Citigroup uvedla, že díky sídlu ve Finsku bude moci Nordea snížit svůj ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1, tedy poměr základního jmění k rizikově váženým aktivům, z nynějších 17,6 procenta o 6,8 procentního bodu.

Přesun má mít pouze omezený dopad na zaměstnance, kterých má nyní banka zhruba 30 000. Aktivity banky přesun neovlivní a zákazníci nepocítí žádný rozdíl při běžném provozu. Nordea má zhruba 11 milionů zákazníků v Norsku, Švédsku, Dánsku a Finsku. Přesun se má uskutečnit v druhé polovině příštího roku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery