Objem bankovních úvěrů v Česku vzrostl za rok téměř o desetinu | E15.cz

Objem bankovních úvěrů v Česku vzrostl za rok téměř o desetinu

ČTK

Hodnota bankovních úvěrů v české ekonomice dosáhla ke konci června zhruba 3,08 bilionu korun, což bylo o 6,7 procenta více než před rokem. Úvěry poskytnuté domácnostem vzrostly meziročně o 8,7 procenta na 1,38 bilionu korun, úvěry podnikům stouply o 5,8 procenta na 1,022 bilionu korun.

Informaci přinesla Česká národní banka. "Růst úvěrů se tak i nadále drží nad růstem nominálního HDP. Domácnosti ale ještě intenzivněji spoří. Celková finanční pozice domácností se tak navzdory rychlému růstu úvěrů nezhoršuje," uvedla hlavní ekonomka české bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Domácnosti měly ke konci června u bank uloženo 2,12 bilionu korun, tedy o 9,1 procenta více než před rokem.

Rozpadlá koalice si dělí i poradce, kdo získá bývalého viceguvernéra ČNB Kysilku?

Samotný objem netermínovaných vkladů 1,54 bilionu korun navíc podle Zamrazilové převyšuje hodnotu úvěrů, které dosud domácnosti načerpaly.

Zamrazilová upozornila, že nové úvěry domácnostem banky během června poskytly v silných objemech. "Meziroční srovnání ale vychází z natolik vysokých loňských hodnot, že tempa růstu jsou záporná. Tento pokles ale nelze mylně vykládat tak, že hypoteční boom je za námi," uvedla. Nově poskytnuté úvěry na bydlení činily v červnu 33,6 miliardy korun, což bylo o 4,2 procenta více než v květnu, ale meziročně o 5,7 procenta méně. Nové úvěry v podnikové sféře meziročně v červnu klesly o 4,3 procenta na 45,8 miliardy korun.

Finanční poradci dostali statisícovou pokutu, ČNB však letos registruje prohřešků méně

Z celkového objemu úvěrů poskytnutých domácnostem 1,38 bilionu korun stouply úvěry na bydlení meziročně o zhruba desetinu na 1,1 bilionu Kč, spotřebitelské úvěry o 7,8 procenta na 192 miliard korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!