Finanční poradci dostali statisícovou pokutu, ČNB však letos registruje prohřešků méně | e15.cz

Finanční poradci dostali statisícovou pokutu, ČNB však letos registruje prohřešků méně

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Osmisettisícikorunovou pokutu si od ČNB vysloužila koncem července domácí poradenská skupina Broker Consulting. Podle regulátora v minulých letech klienty nedostatečně informovala o výši inkasovaných provizí, neevidovala ale také správně klientské pokyny. Firma tak podle ČNB mezi lety 2013 a 2015 porušila hned několik paragrafů zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Za zmíněné prohřešky může centrální banka udělit pokutu až dvacet milionů korun.

„Náš obor je pod velmi silnou regulací a nám se podařilo bezchybně realizovat většinu požadavků. Bohužel u několika z nich se nám to nepodařilo zcela přesně po formální stránce. U těchto věcí jsme již dříve zrealizovali nápravu. Považujeme za prioritu mít celé naše podnikání v souladu se zákonem i etikou, a budeme v této oblasti činit nadále maximum,“ uvádí Jan Lener z Broker Consultingu.

Trest firmě s více jak půlmilionem klientů a miliardovými tržbami je letos už jednačtyřicátou peněžní sankcí regulátora firmě působící na finančních trzích, prozatím tak vybrala ČNB na pokutách necelých 15 milionů korun. Celkově ale oproti minulému roku v trestech polevila. Loni od ledna do konce července rozdala 64 pokut dohromady za bezmála 25 milionů korun. Podle banky jsou nejvyšší pokuty tradičně ukládány v branži kapitálového trhu a pojišťovacího zprostředkování.

Letos zatím nejvyšší, třímilionovou pokutu dostal od ČNB brněnský obchodník s cennými papíry E&S Investments. Mimo jiné za to, že svým klientům nabízel služby bez toho, aby dostatečně otestoval jejich investorské znalosti. Maximální možnou pokutu ve výši dvaceti milionů korun udělila Česká národní banka v roce 2010 obchodníkovi s cennými papíry Capital Partners. Tomu centrální banka prokázala širokou paletu porušování pravidel od vydávání dojmů za fakta po nadměrné obchodování.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah