Okopírovat název Goldman Sachs? Proč ne, řekli si v čínském Šen-Čenu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Okopírovat název Goldman Sachs? Proč ne, řekli si v čínském Šen-Čenu

Okopírovat název Goldman Sachs? Proč ne, řekli si v čínském Šen-Čenu
Centrála Goldman Sachs v New Yorku,
• 
ZDROJ: Goldman Sachs via Wikimedia
Jan Pavec

Jan Pavec

Čínské firmy vnímají duševní vlastnictví po svém a s kopírováním cizích značek si nedělají hlavu. Finanční společnost z jihočínského hospodářského centra Šen-čen si vybrala jméno jedné z největších investičních bank světa Goldmans Sachs.

Jméno šen-čenské Goldman Sachs (Shenzhen) Financial Leasing Co. je v anglické verzi hodně podobné newyorské Goldman Sachs Group Inc.. V čínské podobě názvu jsou použité znaky identické. Stránky společnosti od středy nefungují. Předtím oznamovaly, že se jedná o jednu z největších firem ve městě, které poskytují finanční leasing. Podle úředních záznamů funguje společnost od května 2013.

Když se reportéři Bloombergu snažili zavolat na recepci firmy, recepční uvedla, že společnost není nijak spojená se svou slavnější jmenovkyní a zdůrazňovala jméno Šen-čen v názvu firmy. Stejnou informaci potvrdila i mluvčí hongkongské pobočky „velké“ Goldman Sachs. Případem se prý banka bude zabývat.

„Stává se docela často, že si čínští jednotlivci i firmy zaregistrují existující a zavedenou ochrannou známku ze zahraničí,“ napsal Bloombergu právník Paul Haswell z hongkongské právní firmy Pinsent Masons. Snahy o nápravu situace jsou ovšem většinou marné. „Pro zahraničního žalovatele je velmi těžké přesvědčit čínské soudy o porušení ochranné známky. Stále platí, že kdo se zaregistruje jako první, vyhrává.“

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!