Pojišťovny letos na pojistném vybraly 34 miliard | E15.cz

Počet smluv životního pojištění klesá, celkový trh ale roste

Počet smluv životního pojištění klesá, celkový trh ale roste
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Český pojistný trh letos zrychlil růst. Pojišťovny vybraly v prvním čtvrtletí na pojistném 33,6 miliardy korun, což je meziročně o 4,3 procenta více. Životní pojištění začalo mírně růst, neživotní pojištění vzrostlo o 6,1 procenta. Sdělila to Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o 3,8 procenta na 122,9 miliardy korun.

Životní pojištění po předchozích poklesech narůstá, za první čtvrtletí se předepsané pojistné zvýšilo o 0,7 procenta na 11 miliard korun. To je zvýšení dynamiky růstu, který za celý rok 2017 činil 0,1 procenta.

"Pokles v životním pojištění se dále prohlubuje pouze u pojistek s jednorázově placeným pojistným. To se meziročně snížilo o 27 procent, což představuje další oslabení zájmu o tento typ produktů," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban. Naopak produkty s běžně placeným pojistným posílily o 1,5 procenta.


Jaké daňové úlevy vám životní pojištění přinese, napoví kalkulačka


České domácnosti dluží bankám o 110 miliard více

Negativní pro životní pojištění je stále skutečnost, že celkový počet smluv životního pojištění dále klesá. Proti konci března 2017 klesl počet pojistných smluv životního pojištění o 99 tisíc, tedy 1,8 procenta. Tento trend se ale začal v prvním čtvrtletí letošního roku obracet. Meziročně bylo uzavřeno o 6,9 procenta více běžně placených smluv životního pojištění, upozornil Urban.

Neživotní pojištění potvrzuje velmi robustní růstové tempo. Havarijní pojištění vzrostlo o 8,4 procenta, což je stále dané rostoucím počtem havarijně pojištěných vozidel. Podnikatelská pojištění dosáhla růstu o 5,4 procenta. Tento stabilní vývoj souvisí s pokračujícím příznivým ekonomickým vývojem. Skupina produktů zahrnující majetkové a odpovědnostní pojištění posílila o pět procent.

Spor o stamiliony za léčbu skončil smírem

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!