Počet smluv životního pojištění klesá, celkový trh ale roste

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: ČTK

Český pojistný trh letos zrychlil růst. Pojišťovny vybraly v prvním čtvrtletí na pojistném 33,6 miliardy korun, což je meziročně o 4,3 procenta více. Životní pojištění začalo mírně růst, neživotní pojištění vzrostlo o 6,1 procenta. Sdělila to Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. Loni trh vzrostl o 3,8 procenta na 122,9 miliardy korun.

Životní pojištění po předchozích poklesech narůstá, za první čtvrtletí se předepsané pojistné zvýšilo o 0,7 procenta na 11 miliard korun. To je zvýšení dynamiky růstu, který za celý rok 2017 činil 0,1 procenta.

"Pokles v životním pojištění se dále prohlubuje pouze u pojistek s jednorázově placeným pojistným. To se meziročně snížilo o 27 procent, což představuje další oslabení zájmu o tento typ produktů," uvedl analytik asociace Jaroslav Urban. Naopak produkty s běžně placeným pojistným posílily o 1,5 procenta.


Jaké daňové úlevy vám životní pojištění přinese, napoví kalkulačka


Negativní pro životní pojištění je stále skutečnost, že celkový počet smluv životního pojištění dále klesá. Proti konci března 2017 klesl počet pojistných smluv životního pojištění o 99 tisíc, tedy 1,8 procenta. Tento trend se ale začal v prvním čtvrtletí letošního roku obracet. Meziročně bylo uzavřeno o 6,9 procenta více běžně placených smluv životního pojištění, upozornil Urban.

Neživotní pojištění potvrzuje velmi robustní růstové tempo. Havarijní pojištění vzrostlo o 8,4 procenta, což je stále dané rostoucím počtem havarijně pojištěných vozidel. Podnikatelská pojištění dosáhla růstu o 5,4 procenta. Tento stabilní vývoj souvisí s pokračujícím příznivým ekonomickým vývojem. Skupina produktů zahrnující majetkové a odpovědnostní pojištění posílila o pět procent.