Podíl problematických hypoték v květnu klesl na dlouholetá minima | e15.cz

Podíl problematických hypoték podle bank v květnu klesl na dlouholetá minima

Češi se splácením hypoték problém nemají.
Češi se splácením hypoték problém nemají.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v květnu opět snížil, informuje Česká bankovní asociace. U hypoték klesl od začátku roku o 0,02 procentního bodu na rekordní minimum 0,64 procenta. U spotřebitelských úvěrů to bylo o 0,22 bodu na 4,07 procenta, u podniků o 0,02 bodu na 3,63 procenta. I v květnu tak podíly problematických úvěrů u firemních půjček i v případě úvěrů obyvatelstvu v Česku patřily mezi nejnižší v Evropě.

„Vývoj nevýkonných úvěrů je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky a víme, že vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů bude v nadcházejících měsících stoupat, s příslušným zpožděním, jak se promítnou potíže se splácením do klasifikace,“ uvedl hlavní poradce asociace Miroslav Zámečník.

Podíly problematických úvěrů jsou podle něj u všech typů na podstatně nižší úrovni než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí. „Podíl firemních nevýkonných úvěrů je hluboko pod hladinou 8,2 procenta, na níž byl na konci roku 2011, natož 17,67 procenta v lednu před 20 lety,“ připomněl Zámečník.

Češi tradičně dbají na splácení hypoték. Podíl problematických hypotečních úvěrů pokračoval v prolamování mnohaletých minim a v květnu rekordní minimum podle Zámečníka o dvě setiny procentního bodu vylepšil.

Jak vyšší hypotéka zdraží vaši životní pojistku?

Video se připravuje ...
Jak vyšší hypotéka zdraží vaší životní pojistku

 

Autor: ČTK, luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější