Pojišťovny evidují pokles počtu krádeží aut až o desítky procent | E15.cz

Pojišťovny evidují pokles počtu krádeží aut až o desítky procent

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pojišťovny zaznamenaly loni pokles počtu krádeží automobilů až o několik desítek procent. Nejvíce krádeží je stále v Praze a velkých městech. Nejčastěji se nyní kradou starší vozidla kvůli rozprodání na náhradní díly, vyplývá z ankety mezi největšími pojišťovnami. Zatímco v roce 2014 nahlásilo pojišťovně Allianz krádež vozu přes 600 klientů, loni nepříjemné překvapení čekalo na 396 lidí. Krádeže vozidel klientů Allianz tak klesly více než o třetinu, uvedla analytička Allianz Zuzana Daněčková.

České pojišťovně předloni klienti nahlásili 745 ukradených vozů, loni zhruba 650 odcizených aut, řekla mluvčí ČP Ivana Buriánková. V minulosti se zloději zaměřovali spíše na novější vozy, v posledních letech se však zájem zlodějů začíná obracet na starší vozy, a to zejména kvůli náhradním dílům. Vedle značek, jež jsou ve vozovém parku zastoupeny nejhojněji, se zloději zajímali i o exotičtější auta, jako Porsche, Jeep či Land Rover, likvidátoři evidují i krádež dvouletého luxusního Maserati.

Generali loni nahlásili klienti 350 odcizených vozidel, meziročně jde o pokles o pětinu. U České podnikatelské pojišťovny mezi odcizenými vozidly figurují na prvním místě auta značky Škoda, které tvoří téměř polovinu případů. Na druhém místě jsou vozidla značky Volkswagen a na třetím Ford. V roce 2015 dosáhlo průměrné pojistné plnění za jedno odcizené vozidlo částky 150 tisíc korun, uvedla mluvčí pojišťovny Renata Svobodová.

Nejvíce se auta kradou v Praze a Středočeském kraji

Mezi dlouhodobě nejrizikovější oblasti pro krádeže aut patří velká města a jejich okolí a ani loňský rok nebyl výjimkou. Nejvíce klientů Allianz nahlásilo odcizení vozu v Praze a Středočeském kraji, v obou regionech byl ale také zaznamenán významný meziroční pokles těchto případů, upozornila Daněčková. V hlavním městě se loni auta a motorky kradly dokonce o 40 procent méně než předchozí rok. Naopak nejvyšší nárůst (o 41 procent) zaznamenal Liberecký kraj.

Pokud dojde ke krádeži auta, jeho majitel je ihned povinen nahlásit tuto událost policii. Také svého pojistitele by měl informovat hned, jakmile to bude možné.

Nejčastěji se kradou škodovky

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah