Ptali jste se odborníka: Jak v důchodu nestrádat? | e15.cz

Ptali jste se odborníka: Jak v důchodu nestrádat?

ZDROJ: Partners Financial
Prezentace klienta •
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ondřej Hatlapatka je finanční poradce společnosti Partners.  V online chatu jste se ho ptali na penzijní spoření a investice úspor. 

Ondřej Hatlapatka, finanční poradce společnosti Partners

patrik, 22. října 2021
Pokud mi uznají invalidní důchod před dosažením důchodového věku, vztahuje se to na výplatu financí nebo ne?
Dobrý den, pokud jste ve smlouvě měl invalidní penzi, tak ano.
Martin, 22. října 2021
Dobrý den, jsem ročník 1968 mám penzijní přip. s přísp.od zaměstnavatele, já si nyní platím 3000.-/měs., stačí to? nebo vzít volné peníze cca 30.000.- a dát je někam na cca 10let, než půjdu do důchodu. Jeystli se dožiju?( mám dvě dcery.:-)
Dobrý den, vzít peníze jistě můžete, ale takto uložené nic moc neudělají. Pošlete je průběžně do spoření. Klidně i navyšte svou platbu. Bohužel, horizot pro spoření je již krátký. Ale i tak se z toho jistě bude dá dělat. Lepší než vůbec nic. Klidně bych, i být vámi, změnil fond za nový typ DPS
Jaroslav Komárek, 22. října 2021
Jak je možné - když banky financují developerské projekty, které se zodnocují minimálně o několik desítek procent ročně, že je na "spořicích" účtech či termínovaných vkladech tak nízký úrok ? Pozn.: Za dob mých studií na VŠ jsem měl termínovaný účet na 17%
Dobrý den. Bohužel, zhodnocení vkladů nevychází z úročení půjček. Vše se odvíjí od sazeb, které vyhlašuje ČNB.
míra, 22. října 2021
Dobrý den, chtěli bychom našim zaměstnancům nabídnout příspěvek na důchod, kterou společnost máme vybrat pokud máme cca do 20 lidí?
Dobrý den. Pokud mám skutečně objektivně vybrat. Tak online systémy, zahraniční správci peněz, vyšší výnosy, možnost zdarma odejít, pokud nebudou klienti spokojení a hlavně, benefit 1% každých 5 let navíc, jako dárek …toto má nyní pouze jediná společnost. Rentea
jiri, 22. října 2021
Která společnost je nejlepší na důchodové spoření?
Mám svůj tip .) Například Rentea?
jana, 22. října 2021
Jaké jsou poplatky při produktech na důchod? platí se to měsíčně nebo všechno najednou?
Dobrý den. Náklady, například za DPS, se sráží postupně z pěněz, které tam posíláte, z výnosů, atd. Rozhodně vás to nezatíží přímou platbou. U investic je to trošku jiné. Zde je možnost postupných poplatků z plateb nebo přímých plateb poplatku. Je to ale něco jiného
honza, 22. října 2021
dobrý den, existuje optimální / minimální částka, kterou by měl každý ve svém spoření na důchod překonat? například pokud překonám 500 000 kč je to první milník.
Dobrý den. Tohle se rozhodně takto nedá říct. Každý má jiné číslo X (to je číslo, které potřebuje naspořit, aby měl důchod takový, jako si přeje). Milníky se poté odvíjí z fází příprav tohoto čísla.
lubomir, 22. října 2021
Jakou formu spoření vy doporučujete svým klientům?
Doporučuji různé mixy. DPS jiné varianty investic. Jde totiž o stupně likvidity, atd.
martin, 22. října 2021
Pokud bych dosáhl důchodového věku ale nechtěl vybrat peníze, které tam mám, jak postupovat?
Můžete spořit dále :) Výběr proběhne na vaší žádost.
ivan, 22. října 2021
jsem OSVČ, jak mám postupovat při spoření? má být moje měsíční částka vyšší než u lidí, kteří jsou zaměstnáni?
Dobrý den. Záleží na tom, jak moc odvádíte. Ale určitě. Benefitem OSVC je, že odvádí méně v poměru k příjmům. Musíte to tedy nahrazovat vyšší investicí.
bety, 22. října 2021
Na jaký produkt a případ se vztahuje státní příspěvek? máme na to nárok při spoření na důchod?
Dobrý den. máte :) u doplňkového penzijního spoření je státní příspěvek a ten se liší tím, kolik odkládáte.
Katka, 22. října 2021
Chtěla bych si zvolit velmi nízké riziko ztráty mých vložených financí, jaký produkt mám zvolit?
Otázkou je, na jaký horizont. Čím menší riziko, tím nižší výnosy. A když se podívám na inflaci, tak nízké riziko bude ve finále velmi ztrátové. Právě díky inflaci. Mohly by to být ale klidně protiinflační dluhopisy, stavebko (to ale už zápasí s inflací a bohužel, neúspěšně…)
miloš, 22. října 2021
Dobrý den může mít spoření na důchod i negativní zhodnocení? že přijdu o své finance?
Dobrý den. Může. V novém DPS se to dokonce někdy děje. A mimochodem, je to moc dobře. Poklesy potřebujeme. Kdbyy nebyly, budeme vydělávat méně. Vemte si, že posíláte každý měsíc stejnou sumu peněz. Trhy klesají, vy nakupujete za stejné peníze více…Poté rostou a to množství, které jste nakoupil roste samozřejmě na hodnotě…..
xxxx, 22. října 2021
jakou cestou mohu investovat? přes banku nebo přímo investiční společnost? což je nejlepší cesta?
Dobrý den, osobně si myslím ,že investiční společnost má prostě lepší nebídku fondů a logičtěji pracuje s klienty. U bank mi příjde, že je prioritou nesutále přepisovat peníze z leva do prava, ať mají “čárku”. Výsledek je pak spíše ztrátový.
bára, 22. října 2021
Jaký je rozdíl mezi penzijního připojištění a doplňkovým penzijním spořením?
Dobrý den. Prakticky jsou to staré a nové podmínky. Staré již nejdou sjednat. Rozdíl byl v tom, že u starých podmínek si klienti mohli vytáhnout 50% sumy po 15 letech (to je vlastně k ničemu…má to být na důchod) a společnost musela garantovat nenulové zhodnocení. Za to ale vydělávala neskutečně málo. Nové podmínky jsou prakticky investováním. Nemůžete si v průběhu vybrat peníze a nesete riziko výkyvů trhu. To ale znamená, že vyděláváte více.
tereza, 22. října 2021
podle čeho zjistím jaký fond je pro mě vhodný?
Správně byste měla vyplnit profil vaší investiční povahy. Z toho zjistíme, jak s vámi investovat, kam posílat peníze, jak je rozkládat atd.
jirka, 22. října 2021
Existují na trhu i garantované dlouhodobé produkty, které mají fixní minimální sazby?
Dobrý den. Určitě zde najaké budou. Termínované vklady (ty ale nebývají delší než například 5 let)……_Nicméně, proč bychom investovali peníze do něčeho, co nám sice garantuje nějaké minumum, my se cítíme bezpečně, ale nejvíc vydělává společnost, u které to máme? Vydělává více, nám dává méně. Je to zbytečné
míša, 22. října 2021
dobrý den, jsou finance které mám určené na důchod ochráněny před exekucí, rozvodem apod?
Dobrý den. Které myslíte? Jestli myslíte ty, které odvádíte státu, tak ty tam nejsou už druhý měsíc. Pokud myslíte své vlastní, pak záleží na typu produktu, který jste zvolil (tím řešíme inflaci). Pokud ale máte soukromý typ produktu, bude podléhat klasickému zákonu….dědictví, rozvody, atd.
ondra, 22. října 2021
Víte mi navrhnout který produkt je vhodný pokud bych chtěl v dosažení důchodového věku vyplácet naspořené částku měsíčně ne dostat celou částku najednou?
Dobrý den. Tento způsob výplaty umí právě DPS (penzijko v nových podmínkách). :)
lenka, 22. října 2021
Dobré ráno, v případě, že by nastala nepředvídatelná situace například v 50 roce života, je možné u důchodového spoření vybrat například část peněz?
Dobrý den, ano je, ale bohužel, jelikož DPS má být na důchod, tak s penalizací. NAvíc, nejde vybrat jen něco :( Musí se to ukončit celé. Penalizací navíc bude zdanění výnosů, vrácení státních příspěvků a zdanění příspěvků zaměstnavatele. Proto je dobré mít například ještě jeden investiční produkt, jiného typu než DPS, a ten používat k těmto účelům.
robert, 22. října 2021
Dobrý den, aktuálně zvažujeme k našemu spoření odkládat finance i našim dětem (9 a 12) dává to smysl již od takového mladého věku? pokud ano jakou částku byste nám doporučil? něco mezi 500-1000?
Dobrý den. Otázkou je, proč.? Chcete odkládat dětem již základ na důchod? Chcete spořit dětem na školu? To jsou dvě rozdílné věci a tím pádem musíte dle toho vybrat vhodný typ produktu. Cokoli dává smysl. Osobně bych ale radil, v tomto věku dětí, šetřit na školu a tyto věci. Na důchod budou mít dost času až nastoupí do své první práce.
richie, 22. října 2021
Jak máme tedy vybrat doplňkové penzijní spoření? na jaké kritéria se máme dívat?
Všechny fondy musely splnit stejná vstupní kritéria na trh v ČR. Poplatky budou tedy stejné. Dívejte se na benefity společností. Co nabízí navíc. Kdo spravuje jejich investiční fondy. Jestli to dělají sami “od stolu”, nebo využívají nějakého velkého správce peněz, který logicky bude vydělávat více.
marie, 22. října 2021
Dobrý den, své finance bych ráda diverzifikovala mezi rizikovější a jistější cesty investice, víte mi v rychlosti doporučit jako by například mohlo vypadat moje portfolio, které například chci využít jako spoření na důchod?
Dobrý den. To bohužel nemůžu. Neznám vás, váš přístup k penězům, ke ztrátě. To vše ve finále ovlivňuje to, jak budou vaše peníze rozloženy. Optimální je například poměr 60:40 (dynamika:konzervativní)
markéta, 22. října 2021
Jaké je aktuální průměrně zhodnocení u jednotlivých možností spoření si na důchod? víte mi zde napsat v krátkosti přehled?
Dobrý den. Starý typ penzijka cca do 0,5% p.a., Nový typ penzijka (DPS) dle strategie…ale cca v průměru 6% p.a., Pravidlené investice velmi podobně, jako penzijko
David, 22. října 2021
Dobrý den, mám vyšší finanční rezervu na běžném účtu, je možné na spoření vložit mimořádný vklad nebo to mám rozdělit na měsíční bázi?
Dobrý den. Většinou doporučuji postupný rozklad do trhu. Nevíme, jestli jsme dole, nebo nahoře. Jednorázová uložka dává smysl většinou jen u aktivně řízených portfolií.
patricie, 22. října 2021
zdravím Je desetina příjmu opravdu dostačující u člověka nad 40 let? případně kolik má člověk odkládat aby něco reálně naspořil do důchodového věku?
Dobrý den. Toto se odvíjí od vaší představy sumy X. To je suma, kterou musíme mít nachystanou pro výplatu naší renty. Každý ji má jinou. Je logické, že čím blíže jsme důchodu, tím více musíme odkládat.
marian, 22. října 2021
Dobrý den jaká je minimální částka, kterou si mohu spořit na důchod?
Dobrý den. OBecným pravidlem by mohlo být, že na dlouhodobé horizotny (což důchod je) předpokládám cca 15% z vašeho příjmu.
Pavel, 22. října 2021
Mám obavy z inflace při dlouhodobém spoření na důchod, jakou cestu mám zvolit aby mé peníze byly ochráněny před znehodnocením na 20-30 let?
Dobrý den. Obecně je pro vás řešením pravidelná investice skrze fondy. Můžou to být podílové fondy v rámci investičních společností, případně DPS (penzijko). Obojí by rozhodně, při správně zvolené strategii, mělo inflaci zabránit.
Martin, 22. října 2021
Vidíte jako odborník vůbec reálnou šanci, že se naše generace dožije důchodu a pokud ano bude nám to vůbec stačit na pokrytí základních výdajů?
Dobrý den. Osobně v důchodovém systému vidím mnoho problémů. Sám mám určitou představu, jak by se tomu dalo pomoct, ale bohužel, lidi z praxe jsou ti poslední, kteří můžou něco radit (je to smutné). Na naprostý základ to ale stačit bude. Otázkou je, co je tím základem. Trošku se bojím si to představit.
Michael, 22. října 2021
dobré ráno, mě by zajímalo spíše jaká je podle vás minimální částka, kterou mám měsíčně odkládat na důchod při platu cca 70-80 tis?
Dobrý den. Obecným pravidlem by mohlo být, že cca 20% z vašeho příjmu by mělo sloužit pro tvorbu dlouhodobé rezervy a vaše soukromé pojištění (to je cca 5% z příjmu). Finále ale bude vždy na tom, jakou máte osobní představu o svém důchodu a případně, jak jinak se chystáte (nemovitosti, atd)
Tomáš, 22. října 2021
Zamestávateľ mi chce přispívat na penzijní pojištění, mám v tomto případě přispět i já sám a tvořit si tak rezervu na důchod?
Dobrý den. Rozhodně ANO!!! Je to ten nejlepší způsob, jak využít příspevky zaměstnavatele. Pokud vám to situace umožňuje, rozhodně dávejte i sám více.
Daniel, 22. října 2021
Dobrý den, což tedy doporučujete v rámci spoření si na důcho, jaké cesty máme využít?
Dobrý den. Jako první bych začal DPS. Jedná se prakticky o pravidelnou investici do podílových fondů se státním příspevkem a velmi osekanou poplatkovou strukturou. Je to super. Následně bych dokládal již určité mixy investic. To i proto, že investice je prostě likvidnější a může v nejhorším případě sloužit i jako rezerva pro nenadálé situace.
Lukáš, 22. října 2021
Doporučujete investice do akcii, dluhopisů nebo jinou strategii v rámci dlouhodobého horizontu?
Dobrý den. Co se týká dlouhodobých investic, rozhodně doporučuji dynamičtější strategie, které postupně přesunujeme s klienty do konzervativnější. Ideálně ještě je dobré udržovat určitý poměr zastoupení dynamické složky a konzervativní. Ten udržovat a srovnávat. To přináší dlouhodobě největší zisky.
Lucie, 22. října 2021
Dobrý den, jakou výšku spoření doporučujete pokud mám 27 let a nechci se na důchod spoléhat na stát že se postará?
Dobrý den. To je krásná otázka. Čím více vám vaše situace dovolí, tím lépe. Časem se to dá ponížit, například v průběhu mateřské, atd. Ale opravdu, zde bych moc nešetřil.
Petr, 22. října 2021
Dobrý den, myslíte, že v ČR můžeme očekávat 2 pilíř jako je tomu na Slovensku?
Dobrý den. Již zde dokonce chvíli byl. Byl skvělý a z poradenského hlediska to bylo něco, co mělo velký smysl. Bohužel, neustále protáčení politické garnitury a rušení všeho, co ti před tím udělali, mělo za příčinu jeho zrušení. Nyní se znovu ozývají hlasy o tom, že je potřeba dělat reformu. Uvidíme, v jaké podobě.
Honza, 22. října 2021
Vyplatí se investovat do zlata? Že bych ho třeba ve stáří prodal?
Zlato je pro mě osobně komodita, která je pouze nějakým uchovatelem peněz. A to ještě někdy taky není pravda. Pokud k samotnému zlatu nepřidáte nějaký další parametr (například sběratelskou hodnotu zlaté mince, která by v čase rostla), příjde mi tato investice zbytečná. Osobně zlato realizuji s klienty, kteří již investují klasicky. Poměrně hodně investují. A zlato i tak nepřesáhne cca 5% jejich podílu celkové investice.
Libor, 22. října 2021
V kolika letech bych si měl začít spořit na důchod?
Dobrý den. Myslím, že nejlepší chvíle je tak při nástupu do první práce. To znamená, velmi mladý. Mladí lidé toto nechtějí řešit, protože důchod je daleko. Zapomínají ale na fakt, že čím dříve začnu, tím méně to bude stát a tím více to vydělá :)
Ilona, 22. října 2021
Dobrý den, jakou částku bych měla na důchod ideálně spořit, aby to mělo smysl?
Dobrý den, to se bohužel odvíjí od vašeho věku, příjmu a výsledného očekávání výše důchodu ve stáří. Pokud vám to bilance dovolí, rozhodně bych posílal alespoň 1000 Kč v rámci DPS. Zde budete mít maximální státní příspěvek. Pokud bilance dovolí více, přidáte si navíc benefit daňového odpočtu.
Břéťa, 22. října 2021
Dobrý den, můžete mi poradit? Beru 30 tisíc hrubého měsíčně. Co by pro mě bylo nejlepší? Založit si penzijko nebo investovat?
Dobrý den. Pokud zamýšlíme opravdu přípravu na důchod, je důležité, jako první, založit DPS (penzijko). Jedná se o produkt, který vám bude peníze zhodnocovat dle představ a zároveň budete mít veškeré benefity příspěvků. Investice jsou sice likvidnější, flexibilnější, ale absence státních příspěvků může znamenat i nižší sumu na konci. Navíc, do investic můžete sahat a vybírat. Bez sankcí, nebo srážek. A to nakonec svádí k tomu, ubírat peníze, které měly být na důchod.
Marcel, 22. října 2021
Vyplatí se investovat namísto penzijního spoření spíše do akcií? Jakou kombinaci portfolia pro důstojné stáří doporučuje? Děkuji
Dobrý den. Dnešní doplňkové spoření je svou skladbou vlastně pravidelná investice do podílových fondů. A klidně i akciových. Díky fondům máte více rozložené peníze v trhu. Jsou více diverzifikované. Navíc s benefitem státního příspěvku a možnosti příspěvku zaměstnavatele. Ve výsledku můžou tyto fondy vydělávat méně p.a. Než konkrétní akcie. Sázka na akcii je ale spíše loterií, než dlouhodobou investicí na důchod.
Petra, 22. října 2021
Opravdu se vyplatí spořit si na důchod?
Dobrý den, opravdu. Pokud necheme v důchodu přemýšlet nad tím, kolik jídla si můžu koupit, abych neměl hlad, tak bohužel ano. V důchodovém systému již dávno došly peníze. Místo toho, aby si každý odváděl podíl na svůj důchod, platí důchod jiného občana v následujícím měsíci. A vzhledem k tomu, že nás přibývá, je to jednoduchá matematika.
Honza, 22. října 2021
Dobrý den, proč bych si měl platit penzijní spoření, když mi bude stát platit důchod?
Dobrý den. Vím, že je to ohraná písnička, ale stát skutečně nic moc platit nebude. Bohužel, poměr výše důchodu k příjmům stále klesá a v budoucnu se stane to, že důchod bude pouhá almužna. Pokud se na něj nebudeme sami připravovat různými nástroji, nebudeme mít z čeho žít. PRoto je dobré založit si něco, co náš důchod podpoří.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah