Rada EBRD schválila převzetí podílu v maďarské Erste Bank | E15.cz

Rada EBRD schválila převzetí podílu v maďarské Erste Bank

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Vedení Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) schválilo převzetí 15procentního podílu v maďarské divizi rakouské bankovní skupiny Erste Group. Podpis dohody s maďarskou vládou čeká EBRD po dokončení vzájemných jednání ještě v tomto čtvrtletí, sdělil mluvčí mezinárodní rozvojové banky se sídlem v Londýně.

„Rada EBRD právě schválila plán, podle něhož banka bude moci po dokončení rozhovorů mezi státem a Erste převzít 15 procent akciového kapitálu (v maďarské Erste),“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí EBRD Axel Reiserer. Stejný podíl jako EBRD má v Erste Bank podle dohody převzít i Budapešť.

Maďarská vláda a EBRD se loni v únoru dohodly, že koupí po 15 procentech banky a dohoda měla být původně naplněna do konce minulého roku. Erste v rámci dohody slíbila, že v Maďarsku zahájí tříletý úvěrový program v objemu 550 milionů eur (asi 15 miliard korun). Ze strany EBRD je jednou z podmínek uskutečnění transakce postupné snižování sektorové bankovní daně, kterou zavedla vláda Viktora Orbána v roce 2010.

Rakouská Erste Group patří k předním finančním institucím působícím ve východní části Evropské unie. Společnost působí v sedmi zemích včetně České republiky, kde ovládá Českou spořitelnu.

Dokončení transakce mezi maďarskou divizí Erste, vládou a EBRD loni zbrzdila dohoda, v jejímž rámci koupila Erste od americké banky Citigroup její maďarskou retailovou divizi. Objem aktivit, které má Erste v Maďarsku, se touto akvizicí zvýšil zhruba o deset procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.