Rakouská Erste vykázala za tři čtvrtletí čistý zisk 764,2 milionu eur | E15.cz

Rakouská Erste vykázala za tři čtvrtletí čistý zisk 764,2 milionu eur

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Erste Group

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, vykázala za tři čtvrtletí čistý zisk 764,2 milionů eur (20,6 miliardy korun). Ve stejném období loni měla ztrátu 1,42 miliardy eur. Letos se bance dařilo zejména v oblasti retailu a malých a středně velkých podniků. V porovnání s loňským rokem také výrazně klesly mimořádné vlivy.

Podle generálního ředitele skupiny Erste Group Andrease Treichla stojí za pozitivním vývojem růst úvěrů, nižší náklady na rizika a nižší limitované jednorázové odpisy než v uplynulém roce. „Obzvlášť spokojeni jsme se zlepšující se kvalitou aktiv a s kapitálovou úrovní,“ uvedl Treichl.

Kvalita aktiv se podle banky neustále zvyšovala ve všech klíčových obchodních segmentech a všech zemích. Celkový poměr rizikových úvěrů vztažený k celkovým úvěrům poskytnutým klientům poklesl na 7,4 procenta ke konci září v porovnání s 8,5 procenta na konci minulého roku. Krytí rizikových úvěrů stouplo z 68,9 procenta na 69,2 procenta, což je podle banky nejvyšší úroveň zaznamenaná za posledních sedm let.

Treichl: Obzvlášť spokojeni jsme se zlepšující se kvalitou aktiv a s kapitálovou úrovní

Celková výše aktiv v porovnání s koncem minulého roku se k 30. září zvýšila o 2,5 procenta na 201,2 miliardy eur, především díky oživení úvěrů. Čisté úvěry poskytnuté klientům vzrostly v porovnání s koncem roku 2014 o 3,1 procenta na 124,5 miliard eur, z toho úvěry velkým korporacím se zvýšily o 7,5 procenta, úvěry malým a středně velkým podnikům o 3,7 procenta a úvěry domácnostem a mikropodnikům o 2,9 procenta.

Náklady na rizika klesly bance za první tři čtvrtletí oproti stejnému období loňského roku o 67,6 procenta na 518,4 milionu eur, zejména díky zlepšení kvality aktiv a snížení rezerv zaúčtovaných v Rumunsku a Maďarsku. Klientské vklady se navíc zvýšily o 2,3 procenta na 125,4 miliardy eur a poměr úvěrů k vkladům zůstal na 99,3 procenta.

Rakousko, Česká republika a Slovensko zůstávají pilíři naší ziskovosti a Rumunsko je rychle dohání

Ziskovost se zlepšila ve všech zemích skupiny s výjimkou Chorvatska, kde se záporné výsledky ještě podstatně zhoršily v důsledku rezerv zaúčtovaných na převod celého portfolia úvěrů ve švýcarských francích na eura, který požaduje legislativa.

„Rakousko, Česká republika a Slovensko zůstávají pilíři naší ziskovosti a Rumunsko je rychle dohání,“ uvedl Treichl. Podle dnešních údajů klesl České spořitelně za letošní tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 0,8 procenta na 11,1 miliardy korun. Výsledky podpořil růst klientských úvěrů o 6,2 procenta, dařilo se zejména hypotékám. Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah