Řecké dluhopisy srazily zisk ČSOB o 13 procent | E15.cz

Řecké dluhopisy srazily zisk ČSOB o 13 procent

ČSOB
ČSOB
• 

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Československé obchodní bance, která patří k největším tuzemským bankovním skupinám, za tři čtvrtletí roku meziročně klesl čistý zisk o 13 procent na 8,91 miliardy korun. Hlavní vinu na tom mělo jednorázové znehodnocení řeckých dluhopisů, které z čistého zisku ukrojilo 1,9 miliardy korun.

Ve druhém čtvrtletí ČSOB odepsala řecké dluhopisy za 1,306 miliardy korun a ve třetím čtvrtletí pak za dalších 1,046 miliardy korun. „Částka dluhopisů se v účetnictví odepisuje před zdaněním, dopad na čistý zisk je nicméně již po zdanění,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. ČSOB drží řecké státní dluhopisy v nominální hodnotě 177 milionů eur. Jejich účetní hodnota ke konci září činila 2,05 miliardy korun. Banku KBC, vlastníka ČSOB, dostaly odpisy řeckých a maďarských dluhopisů ve třetím čtvrtletí do ztráty.

ČSOB není jedinou bankou postiženou řeckou krizí. Komerční banka znehodnotila ke konci září řecké dluhopisy za 4,3 miliardy korun, a to na 40 procent jejich původní hodnoty. „ČSOB nemá žádné irské ani portugalské dluhopisy. Účetní hodnota italských dluhopisů v držení ČSOB je 1,83 miliardy korun a u španělských dluhopisů je to 0,58 miliardy korun. Účetní hodnota těchto dluhopisů je blízká skutečné hodnotě,“ uvedla banka.

Výsledky ČSOB podle Hatlapatky nijak zvlášť nepřekvapily. „Provozní výsledky jsou velmi solidní, podobně jako například u KB se ve třetím kvartále navýšilo tempo růstu úvěrů a zároveň snížila nutnost tvorby opravných položek k úvěrům,“ uvedl Hatlapatka.

Celková aktiva ČSOB od počátku roku do konce září stoupla o tři procenta na 915,9 miliardy korun. Celkové vklady stouply meziročně o čtyři procenta na 599,6 miliardy korun. Celkový objem úvěrů stoupl ke konci září o 7,5 procenta na 426,3 miliardy korun. Úvěry na bydlení, spotřebitelské úvěry a korporátní úvěry rostly, zatímco úvěry malým a středním podnikům se meziročně snížily.

Celkový objem hypoték vzrostl meziročně o 11 procent na 156,6 miliardy korun. Úvěry malým a středním podnikům klesly o procento na 64,6 miliardy korun. Úvěry velkým podnikům stouply o více než pětinu na necelých 89 miliard korun. „Od července do září jsme dokázali v úvěrech vyrůst o téměř 14 miliard korun, a to zejména díky firemním úvěrům a hypotékám,“ prohlásil šéf banky Pavel Kavánek. ČSOB zároveň upozornila, že kvůli zpomalování ekonomiky hrozí v příštím roce zpomalení růstu objemu úvěrů.

Podíl úvěrů více než 90 dnů po splatnosti ke konci září činil 3,96 procenta z celkového objemu. Konsolidovaná kapitálová přiměřenost skupiny představovala 15,97 procenta. Samotná banka ČSOB měla ke konci září téměř 3,1 milionu klientů. Počet bankomatů zvýšila na 815.

Hospodářské výsledky již zveřejnily tři ze čtyř největších bankovních skupin. Česká spořitelna zvýšila za tři čtvrtletí meziročně čistý konsolidovaný zisk o více než 15 procent na 9,56 miliardy korun. Čistý zisk Komerční banky klesl meziročně o 29,3 procenta na 7,041 miliardy korun kvůli odpisu řeckých dluhopisů. Čistý zisk očištěný o vliv snížení hodnoty řeckých vládních dluhopisů naopak stoupl o 5,6 procenta na 10,5 miliardy korun.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah