Schodek rozpočtu je nižší než loni. Výběr DPH se prý lepší | E15.cz

Schodek rozpočtu je nižší než loni. Výběr DPH se prý lepší

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: CTK/Vit Simanek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Schodek státního rozpočtu v srpnu stoupl na 67 miliard z červencových 51,7 miliardy korun. Loni v srpnu byl deficit rozpočtu o více než 20 miliard korun vyšší.

Dobrou zprávou podle ministra financí Miroslava Kalouska je, že se zlepšuje dynamika výběru daně z přidané hodnoty (DPH).

Stát vybral na DPH ke konci srpna 127,5 miliardy korun, tedy meziročně o 1,6 procenta více. Rozpočet ale počítá s růstem o 15,5 procenta proti roku 2011, především kvůli novele zákona o DPH, která zvýšila dolní sazbu daně z deseti na 14 procent. „Pozitivní zprávou je, že oproti negativnímu vývoji za první pololetí se zlepšuje dynamika výběru DPH,“ řekl ministr.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci srpna meziročně stouply o 1,6 procenta na 665,1 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá s růstem o 7,1 procenta. Daňové příjmy se zvýšily o 1,7 procenta na 342,2 miliardy korun, schválený rozpočet předpokládá růst o 7,3 procenta. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun.

Celkové výdaje státu v meziročním srovnání klesly o 1,3 procenta na 732,1 miliardy korun. Na sociální dávky stát vynaložil 318,5 miliardy korun, meziročně o 7,5 procenta více. Z toho na důchodech stát vyplatil 252,2 miliardy korun, což je o 3,3 procenta více než před rokem.

Na úrocích ze svého dluhu stát ke konci srpna zaplatil v meziročním srovnání o 15,4 procenta více, tedy 37,1 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah