Šéf Hypoteční banky: Nízké sazby přinesou pro úvěry rekordní rok | E15.cz

Šéf Hypoteční banky: Nízké sazby přinesou pro úvěry rekordní rok

Šéf Hypoteční banky: Nízké sazby přinesou pro úvěry rekordní rok
Jan Sadil
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

ČTK

Objem nových hypoték dosáhne letos kolem 180 miliard korun, což je zhruba pětinový nárůst proti dosud rekordnímu roku 2014. Oznámil to generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil s tím, že podle jeho odhadu by příští rok mohl objem hypoték činit 170 miliard korun. Hypoteční banka je jedničkou českého hypotečního trhu.

„Očekával jsem pozitivní čísla, i tak jsem ale překvapen, jak se letošní rok na trhu s hypotékami vyvinul. Zaznamenali jsme obrovský nárůst jak objemu, tak i počtu schválených hypotečních úvěrů,“ uvedl Sadil. Banky poskytly během tří čtvrtletí 2015 podle údajů ministerstva pro místní rozvoj občanům 75 900 hypoték za celkem 135,3 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o výrazný růst, ve stejném období loni banky poskytly 63 600 hypoték za 105,2 miliardy korun.

Jedním z důvodů rekordního zájmu o hypotéky jsou nízké sazby úvěrů, které se během roku dostaly na historická minima. Podle Sadila úrokové sazby vydrží na nízké úrovni i v roce 2016. Je však přesvědčen, že hlouběji už neklesnou a naopak očekává spíše růst. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku přitom letos v říjnu nepatrně stoupla na 2,12 procenta ze zářijových 2,11 procenta. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování.

Nejčastěji stále v Hypoteční bance o hypotéku žádají muži ve věku 36 let, kteří si pořizují starší dům v krajském městě. „Stále více našich klientů kupuje nemovitosti na investici, přibývá ale také 'singles' či samoživitelek,“ podotkl Sadil.

Konzervativní investoři

Češi jsou velmi konzervativní investoři a hypotéky jsou pro ně ideální investicí. Mnoho lidí využívá investici do nemovitostí jako formu zajištění na důchod. Podle analýzy skupiny Chytrý Honza dosahuje počet hypoték, které si Češi berou na druhý či třetí byt, už zhruba 15 procent. „A to je poměrně hodně,“ poznamenal ředitel skupiny Jiří Paták.

V Česku podle odhadů splácí hypoteční úvěr nyní než půl milionu lidí. V průměru nejvyšší hypoteční úvěr i průměrnou nejvyšší měsíční splátku si dlouhodobě berou lidé v Praze a Středočeském kraji. Loni si zde v průměru půjčovali téměř 2,3 milionu korun a měsíčně spláceli přibližně 8500 korun. Naopak nejnižší čísla vykazoval podle Sadila Karlovarský kraj (necelých 1,4 milionu korun). Nejnižší měsíční splátku 5840 korun platili lidé na Olomoucku.

První novodobé hypoteční úvěry byly v Česku poskytnuty v roce 1995. Od přelomu tisíciletí dochází k nárůstu zájmu o hypotéky a k jejich přizpůsobování potřebám zákazníků. „Na poli dlouhodobého financování bydlení dnes nemají hypotéky téměř žádnou konkurenci, a to nejen v Česku. Stejný trend zažívá celá Evropa,“ upozornil rektor Bankovního institutu vysoké školy František Pavelka.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!