Sociální karty začnou fungovat v červnu | e15.cz

Sociální karty začnou fungovat v červnu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomas Kubelka

ČTK, sal, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo práce a sociálních věci dnes dokončilo etapu přípravy karty sociálních systémů, která nahradí současný způsob vyplácení sociálních dávek. Technicky bude nový systém zajišťovat Česká spořitelna, občané se k novým kartám dostanou do poloviny roku. Se zavedením karet počítá sociální reforma ministra Jaromíra Drábka, která začala platit od ledna. Všechny dávky od státu teď vyplácejí úřady práce.

„Karta je určena všem příjemcům nepojistných sociálních dávek. Každý klient bude moci prostřednictvím karty nejenom platit, čerpat sociální dávky prostřednictvím bankomatu a převádět je bez poplatku na jiný účet. Vznikne také speciální portál, který občanům umožní, podobně jako internetové bankovnictví, kontrolu jednotlivých pohybů finančních prostředků na účtu,“ uvedl Drábek.

Standardní služby budou poskytovány zdarma, nadstandardní služby budou zpoplatněny podle sazebníku České spořitelny. „Poplatek za ztrátu karty nebo náhradu poškozené či ztracené karty bude 240 korun,“ uvedl Dušan Baran, 1. náměstek ředitele České spořitelny. Za vygenerování PIN se bude platit 100 korun. Jeden výběr dávky z bankomatu v měsíci by měl být zdarma, každý další by měl stát šest korun. Stejně by měl dát i za bezhotovostní platbu. U cizí banky vyjde výběr z bankomatu na 40 korun.

Žádný závazek vůči České spořitelně nemůže být podle Drábka důvodem k neposkytování standardních služeb. Česká spořitelna nemá podle uzavřené dohody právo omezit jejich rozsah.

Proti zavedení karet se stavěla levice, odbory i rada postižených. Ministerstvo práce svůj záměr prosadilo. Tendr na zajištění systému odstartovalo ještě v době projednávání reformy v parlamentu. Na výběr si antimonopolnímu úřadu stěžovali opoziční sociální demokraté. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže případ posuzoval čtvrt roku. Loni v prosinci pak rozhodl, že Drábkovo ministerstvo postupovalo podle pravidel. Další čas zabralo vyjednávání o smlouvě s vítěznou Českou spořitelnou.

Do soutěže na karty se kromě České spořitelny a ČSOB s Poštovní spořitelnou přihlásila i Komerční banka. Její návrh podle zprávy komise nesplnil všechny podmínky a nebyl do soutěže zařazen. Česká spořitelna získala 95,4 bodu, ČSOB s Poštovní spořitelnou 65,17 bodu.

Autor: ČTK, sal, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery