Stát vyměnil šéfa dozorčí rady rozvojové banky | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Stát vyměnil šéfa dozorčí rady rozvojové banky

Daniel Novák

Daniel Novák

Státní Českomoravská záruční a rozvojová banka má nového předsedu dozorčí rady. Stal se jím dosavadní místopředseda tohoto orgánu Pavel Závitkovský, který byl více než dvě desetiletí partnerem poradenské společnosti KPMG Česká republika. Na pozici v bance vystřídal Roberta Szurmana. 

„Robert Szurman působil v pozici předsedy dozorčí rady naší banky třináct let. V souvislosti s novou strategií ČMZRB byl do pozice předsedy dozorčí rady zvolen Pavel Závitkovský, nezávislý odborník z finančního sektoru,“ řekla mluvčí banky Marie Lafantová.     

Závitkovský v roce 1990 zakládal tuzemskou pobočku KPMG. Ze společnosti odešel v roce 2015, když podle vnitropodnikových pravidel musel jako partner svou pozici opustit poté, co oslavil 60. narozeniny. V KPMG byl mimo jiné zodpovědný za audit finančních institucí. 

Změna na čele dozorčí rady ČMZRB se děje v době, kdy banka chystá od příštího roku změnu strategie. 

Start-up a logistická firma vytvořili centrum na testování ojetin. Byznys rozšíří do Evropy

„Vedle podpory malého a středního podnikání formou záruk a zvýhodněných úvěrů se zaměří také na podporu podnikatelského sektoru formou kapitálových vstupů. Za tímto účelem již založila novou dceřinou společnost ČMZRB investiční. Dále se zaměří na rozvoj infrastruktury, a to prostřednictvím Národního rozvojového fondu, který založí v příštím roce po získání licence České národní banky,“ dodala zástupkyně rozvojové banky. 

Stát vykonává v ČMZRB akcionářská práva prostřednictvím ministerstev financí, průmyslu a místního rozvoje. „Ministerstvo financí z pozice akcionáře nepředpokládá žádné další změny v ČMZRB,“ sdělil Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva. 

Rozvojová banka poskytla letos do konce září menším a středním podnikům za téměř 13 miliard korun. To bylo nejvíce v dosavadní historii. Nově má banka poskytovat půjčky a garance také rodinným firmám, aby usnadnila přechod podniků z jednoho rodinného příslušníka na druhého. 

Státní banka zaplatí za dluhy zkrachovalé módní skupiny Premium Fashion Brands

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!