Státní kasa si meziročně pohoršila, skončila v šestimiliardovém schodku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Státní kasa si meziročně pohoršila, skončila v šestimiliardovém schodku

Státní kasa si meziročně pohoršila, skončila v šestimiliardovém schodku
Ministerstvo financí
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Státní rozpočet se ke konci června dostal do schodku 5,9 miliardy korun, což je proti stejnému období loňského roku výsledek horší o 10,5 miliardy korun. Loni v červnu rozpočet vykázal přebytek 4,6 miliardy korun, zatímco ke konci letošního května skončilo hospodaření státu schodkem 23,1 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Na meziročně horší výsledek hospodaření státního rozpočtu mají již od dubna podle MF významný vliv dva faktory. Prvním z nich je částka 5,8 miliardy korun, která byla v dubnu 2017 převedena z tzv. privatizačního účtu do příjmů rozpočtu na krytí deficitu systému důchodového pojištění. Hospodaření státního rozpočtu zůstává také výrazně ovlivněno dubnovým transferem 4,3 miliardy korun na doplnění pojistných fondů EGAP.

Po očištění o peníze z EU by hospodaření skončilo schodkem ve výši 28,8 miliardy korun. Výše celkových příjmů státu byla pozitivně ovlivněna zejména daňovými příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení, které dosud vzrostly meziročně o 37,7 miliardy Kč na 599,4 miliardy korun. Celkové výdaje zatím dosáhly 694 miliardy korun a byly o 64,1 miliardy korun nad úrovní stejného období minulého roku.

Schillerová: Vyvádět zisky do daňových rájů bude těžší

Na DPH stát vybral 131,5 miliard korun, meziročně o 6,1 miliard korun víc. Inkaso spotřebních daní dosáhlo 73,1 miliard korun, což je o 0,6 miliardy korun více než na konci června 2017. Na dani z příjmu firem stát za šest měsíců vybral 64,8 miliard korun, což bylo o 0,7 miliardy korun meziročně méně.

Hospodaření rozpočtu v samotném červnu skončilo přebytkem 17,2 miliard korun, v červnu 2017 skončil státní rozpočet přebytkem 23,3 miliard korun.

Pro letošek je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun. Stejný schodek plánuje ministerstvo financí i na příští rok. Schválený státní rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 60 miliard korun, skutečný schodek činil 6,2 miliardy korun.

Dolejš: Z komunistů a socialistů se stane příměs ve vládě ostrakizovaného oligarchy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!