Superhrubá mzda zmizí příští rok, sníží se i limit daňových odpočtů | E15.cz

Superhrubá mzda zmizí příští rok, sníží se i limit daňových odpočtů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Většina daňových změn, které byly schváleny v roce 2011 a jež měly vstoupit v platnost od roku 2015, zřejmě začne platit o rok dříve. Vyplývá to z návrhu zákona o změně daňových zákonů, který do připomínkové řízení poslalo ministerstvo financí.

Od roku 2014 by měla být například zrušena superhrubá mzda, snížen limit na odpočet úroků z hypoték nebo prodloužení lhůty pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů na tři roky. Ministerstvo financí uvedlo, že změny navrhované od roku 2014 by měly mírně snížit celkovou daňovou zátěž.

Zákony, s kterými souvisí i zřízení Jednoho inkasního místa, přijala Poslanecká sněmovna i Senát již v roce 2011. Senát ovšem účinnost zákonů tehdy posunul na rok 2015. Projekt jednoho inkasního místa, kde by lidé měli na jednom místě odevzdávat daňová přiznání, sociální zdravotní pojištění, bude spuštěn ve dvou fázích.

Sjednocené formuláře

Od ledna 2014 budou moci poplatníci dobrovolně podávat sjednocené formuláře na jednom místě elektronicky. Sjednocené formuláře se budou týkat daně z příjmů fyzických osob, pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Od ledna 2015 pak budou lidé muset jedno inkasní místo využívat povinně.

Vedle toho návrh zákona ruší zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti. Daň dědická a darovací bude zahrnuta v dani z příjmů při zachování současných osvobození. Daň z převodu nemovitosti bude nahrazena daní z nabytí nemovitosti, jejíž úprava byla předložena samostatně. „Samostatně se promítne rekodifikace soukromého práva i do zákona o dani z nemovitostí. Jinak se změny týkají legislativně technických a terminologických záležitostí,“ uvedl úřad.

Ministerstvo odůvodňuje posunutí platnosti změn především tím, že od roku 2014 začne platit nový občanský a obchodní zákoník. „Z toho důvodu je potřeba provést rozsáhlé změny v terminologii mnoha daňových zákonů,“ uvedlo MF.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah