Treichl uklidňuje: Výsledky Erste jsou špatné, nový kapitál ale nepotřebujeme | E15.cz

Treichl uklidňuje: Výsledky Erste jsou špatné, nový kapitál ale nepotřebujeme

Andreas Treichl, Erste
Andreas Treichl, Erste
• 
ZDROJ: erste

jih, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Srpnové výsledky z obchodování, jichž dosáhla rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, jsou velmi špatné. Analytikům to řekl šéf banky Andreas Treichl. Třetí čtvrtletí jako celek se ale prý vyvíjelo v souladu s očekáváním a banka nevidí důvod k tomu, aby musela zvyšovat základní jmění. Erste už předtím varovala, že se v letošním roce propadne do hluboké ztráty.

„Situace se má tak, že podle našeho názoru by letos v listopadu mohlo přijít jasné direktivní nařízení k tomu, jaké budou požadavky na kapitál a z čeho budou do poloviny roku 2012 vycházet nové zátěžové zkoušky,“ uvedl Treichl. „Já si myslím, že nikdo zatím přesně neví, jaké budou podrobnosti k této problematice,“ dodal.

Erste Bank dnes ráno varovala, že v letošním roce bude mít ztrátu až 800 milionů eur (zhruba 19,8 miliardy Kč), takže nebude vyplácet dividendy. Ztráta bude výsledkem potíží v Maďarsku, kde banka poskytla hypotéky v cizích měnách, ale kvůli intervenci tamní vlády na těchto úvěrech prodělá. Dalším důvodem jsou dluhopisy zadlužených zemí eurozóny, které má Erste ve svém portfoliu.

„Ta zpráva pochopitelně znamená velké zklamání. Podle našeho názoru může toto oznámení spustit sérii snižování ratingů. Kvůli zhoršujícímu se provoznímu prostředí ve východní Evropě se ale také vrátí obavy z toho, zda mají banky dostatečný kapitál,“ uvedli k varování rakouské banky Erste analytici společnosti GFI Research.

K přísnějším pravidlům kapitálové přiměřenosti Treichl řekl, že pokud bude vývoj v závěru letošního roku normální a žádné překvapení nepřijde ani v prvním a druhém čtvrtletí příštího roku, pak Erste nové požadavky na kapitálovou přiměřenost určitě splní. Na krytí jednorázových výdajů chce banka letos využít i nerozděleného zisku.

Akcie Erste Bank dnes v reakci na překvapivou zprávu o špatném hospodaření spadly na burze ve Vídni až o 16 procent a dostaly se na 17,40 eura. Později se kurz mírně stabilizoval a pokles činil zhruba 13 procent. Na začátku roku se akcie prodávaly až za 40 eur. Erste je druhou největší bankou v regionu střední a východní Evropy, mimo jiné je vlastníkem České spořitelny.

Autor: jih, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah